| Ioanabalea a întrebat:

Am cumparat boabe de soia de la Sanovita. Cat timp se lasa la fiert?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inainte de a fi punse la fiert, se lasa la inmuiat in apa cateva ore (precum boabele de fasole)--- in acest fel timpul de fierbere se scurteaza considerabil. Daca n-ai facut aceasta hidratare prealabila a boabelor, timpul de fierbere este de aproximativ 2 ore( pana ce boabele devin moi ). Daca le fierbi intr-o oala sub presiune (kukta), timpul de fierbere se injumatateste.

2 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Boabe sau preparat maruntit?
Preparatul se lasa in apa fiarta cu condimente vreo jumatate de ora, la fel ca "snitelele" din soia, poate ceva mai putin. Boabe nu prea am auzit sa se consume.

| Rox_Roxana_1998_rd00 a răspuns:

Imi pare rau ca nu stiu dar cred ca poti sa cauti pe un site... Daca vrei te ajut si daca gasesc ceva iti dau.