| Amanda27 a întrebat:

Salut, de ceva timp mi se depune pe farfurii un fel de grăsime, am incercat mai multe metode dar după puțin timp se depune din nou, țin să spun că folosesc detergent de calitate. Dar tot așa e am incercat Triumf pentru a alunga, a mers dar după puțin timp s-a pus din nou vă rog un sfat m-ar ajuta tare mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pastreaza farfuriile (si nu numai) in dulapul de bucatarie, departe de aragaz.
Astfel nu se vor depune pe ele aburii de grasime.
Daca dupa o pastrare mai indelungata vrei sa le folosesti, atunci spala-le inainte!
Nu folosi detergent Triumf pentru farfurii, fiindca contine nisip fin (asemanator detergentului Tix) si se zgaraie suprafata lucioasa, devine mata! Foloseste alt fel de detergent, lichid!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai trebuie sa le si freci daca vrei sa se curete de grasime.

| Amanda27 explică (pentru darrio2007):

Serios? Eu nu vorbesc de grăsime de mâncare, vorbesc de atlfel de grăsimi.
Un fel de lipici, adică serios daca nu îmi spuneai tu nu știam?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi se depune pe farfurii un fel de grăsime.
Dacă e chiar așa, atunci, un oțel.

| Amanda27 explică (pentru sadrian46):

Da, înțeleg dar nu pot arunca toate vasele de porțelan, mă gândesc că trebuie să le mut în alt dulap fiindcă le țin deasupra aragazului? Sau nu știu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Amanda27):

În acest caz, se depune pe ele câte ceva ori de câte ori prăjești ceva.

| relian a răspuns:

Detergentu de calitate nu spala bine, ala este scump tocmai pentru ca nu spala bine, este scump pentru ca este mai prietenos cu mediu.Cauta soda caustica faci o solutie le pui acolo, le tii o juma de zi sau o zi, cand le scoti zici cas noi.
La fel si cratite.Restu ar putea fi cum zice bula de la aburii ce contin ulei cand gatesti.
Deasupra aragazului nu trebuie sa tii nimic, acolo ar trebuie sa ai o hota foarte mare cu ventilator.