| IIIx333III a întrebat:

Cum se prajesc cartofii prajiti? E prima data cand prajesc cartofi, asa ca vreau totul pas cu pas. Funda pentru cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| CherryKiss a răspuns:

Ok

Pasul 1: Daca ai doar o portie ia in jur de 2-3 cartofi medii
Pasul 2: Curata`i de coaja
Pasul 3: Taie`i. Ii tai mai intai in rondele, iar apoi ii faci pai
Pasul 4: Spala`i.
Pasul 5: Pui tigaia cu ulei pe aragaz la incins, iar dupa vreo 3-4 minute pui si cartofii in ea, la prajit.
Pasul 6: Cand vezi ca cartofii prind o culoare putin mai inchisa decat cea naturala, ii invarti
Pasul 7: Cand s-au facut aurii, stingi focul, ii scoti din tigaie scurgandu`i bine de ulei si ii asezi in farfurie. Pui sare dupa gust.

Pofta buna

Fundita?!

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cureti cartofii,ii tai, pui ulei la incins in tigaie pui niste sare in ulei apoi pui cartofii, dupa ce s-a incins.

| ascovit a răspuns:

laughing

Ma scuzi dar mama ta ce pazeste?hee hee Nu ai putea sa-i ceri sprijinul? :-D

thinking Poi eu prima oara am facut cartofi prajiti la 11 ani vara trecuta si mi-au iesit.

1.Cureti cartofii.
2.Imediat dupa ca ii cureti ii pui intr-un vas cu apa pentru. a nu se innegri.
3. Dupa ce ii terminit de curtat ii "speli" in apa in care i-ai pus :-D.
4.ii tai pai :-) -si aici sunt mai multe metode de ai obtine asa si cred ca aici daca nu te descurci ar fi indicat sa-i ceri sprijinul mamei tale. :-d.- Daca te ajuta cu ceva eu ii tai prima data rondele si dupa le tai "api" :-). Sau sora mea ii taie rondele lateral, si dupa rondelele de cartofi cred ca iti dai seama cum sa le faci paihee hee.
5. Pui o tigaie la aragaz ( sau la ce vrei tu sa pui big grin) cu ulei, si lasi uleiul sa se incinga.
6. Dupa aprox 5 min iti poti da seama daca s-a incins bine punand "un pai"chatterbox si pe langa acesta se fac imediat, in aprox 3 sec, niste spume pe langa el, sau bulburuci chatterbox. in fine ai sa-tii dai seama cand ai sa vezi.
7. Pui "paiurile de cartofi" laughing scuzati exprimarea insa nu stiu cum altfel as putea explica. in tigaie, si in aprox 10 min le "intorci". Aici nu stiu cum sa-ti explic cat mai clar insa la aceasta etapa daca nu te descurci cere sprijinul mamei sau al alti persoane care te poate ajuta :-d.

Sper ca ai inteles cam ce ai de facut. Nu este deloc greu :-D Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Si apropohee hee, succeshee hee SA-ti iasa exact cum iti plac :-)

| SunnyFlame a răspuns:

In ulei incins
si mult
funda?