| claudiu89 a întrebat:

Cum se obtin cartofii prajiti de la Mcdonalds? Am cumparat o punga de cartofi preincalziti(pre-fried), au cam acelasi gust dupa ce ii prajesc, dar cum ajung cartofii la forma aia? Daca curat cartofi obisnuiti si ii prajesc, nu au acelasi gust.

5 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Sunt congelati si apoi prajiti

| tweety96 a răspuns:

Ai dreptate Piranha thumbs up

| Piranha a răspuns:

Cartofii vin congelati in pungi de 3 sau 5kg gata taiati si sunt prajiti in baie de ulei marca Mcdonalds la 168 de grade timp de 3 minute; uleiul se schimba o data pe zi happy

| claudiu89 explică (pentru Piranha):

Dar cum se obtin acei cartofi gata congelati?

| Piranha a răspuns (pentru claudiu89):

Aici nu pot sa dau un raspuns concret, cel mai probabil acea firma care le livreaza lor au niste masinarii care taie cartoful (de mare dimensiune) in forma de pai... apoi ii congeleaza si ii trimit spre mcdonalds...; acei cartofi nu au condimente pe ei