| David_Laurentiu_1960 a întrebat:

Salut,
Fac șnițel de pui. Pieptul de pui, feliat corespunzător, bătut moderat, îl condimentez, pun sare, mirodenii (la plic, din comerț). Apoi îl dau prin făină, ou (în care pun iar sare și mirodenii). Prepar totul în friteuză cu ulei (180 grade, 5-7 minute). Ies niște șnițele excelente la gust. Problema mea e următoarea: crusta de făină cu ou, se desprinde de pe șnițel. Cum aș putea să împiedic fenomenul ăsta? Mulțumesc anticipat celor ce mă vor ajuta.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Carnea trebuie sa fie uscata, cand o dai prin faina, apoi ou batut si la urma prin pezmet, dupa care prajite in ulei.
Pezmentul face snitelul crocant si gustos si sincer, nu mi s-a intamplat sa cada de pe carne.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Violleta2022):

O să încerc cu carnea uscată. Eu o puneam umedă (decongelată). Mulțumesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Stoace carnea in mana, sa elimini excesul de apa daca este decongelata, si pune niste servetele de hartie pe ea, ca sa absoarba restul de apa, dupa care bati carnea si apoi o condimentezi, o dai prin faina, oul batut bine si apoi pezmet, dupa care se prajesc in ulei. Pofta buna!

Recoamnd un site al unei bucatarese de exceptie, este vorba de d-na Gianina de la https://jamilacuisine.ro/
Are foarte multe retete video, explicate pas cu pas.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc. Așa o să fac. Numai bine!

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Foloseste pesmet sau fulgi de porumb/ovaz si va iesi mult mai bun.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru dullcat):

Fac deja pui crispy cu fulgi de porumb sau cu panko. Ăștia ies excelenți. Anm nota 10 cu felicitări de la copil.

| dullcat a răspuns:

Iar cartofii trebuie sa fie feliati pe loc, felativ egal, fasii de 1cm.Ii lasi la inmuiat in apa si vor deveni mai crocanti. Abia apoi ii scurgi bine, absorbi apa si ii prajesti in ulei.La fast food ii prajeste de doua ori, de aceea e diferenta, plus ca toti folosesc ulei de palmier(e posibil ca si asta contribuie).

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru dullcat):

Folosesc cartofi congelați. Din lipsă de timp. Sunt curați, tăiați. O să încerc treaba cu prăjitul de două ori. Mulțumesc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu ar trebui sa il dai mai intii prin ou, si abia apoi prin faina si mirodenii?

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe net, de unde am luat rețeta, se dă întâi prin făină și apoi prin ou. Unii recomandă și de două ori. O să încerc și invers, cine știe? Mulțumesc.

| suntserios a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Sa bati carnea putin inainte, ajuta sa stea crusta

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru suntserios):

Of, n-ați citit cu atenție rugămintea mea. Îl bat moderat (ciocan de aluminiu, relativ ușor) și după continui cu restul aciunilor.

| suntserios a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Dap, m ai prins, nu am citit atent. Scuzele mele. Mie mi e lene sa mai bat puiul daca e deja feliat si patesc la fel, nu se prinde crusta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ordinea la snitele e asa! F-O-P(ordinea la alfabet)
adica prin faina, ou, pesmet! pesmentul ar trebui sa mentina crusta.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Fatamuntilor):

Corect. așa și fac, dar crusta tot se desprinde. Mă aștept să mă ajute cineva care are și folosește o friteuză. Cred că e o chestie de temperatură și timp de preparare. De asemenea aș dori să știu cum să fac să prăjesc cartofii bine. Ai mei orice aș face ies mai mul fierți în ulei decât prăjiți. Adică nu sunt crocanți deloc.

| wahaha a răspuns:

Mhm