| anonim_4396 a întrebat:

Salut imi spuneti si mie niste retete care sa le pot gati (eu sunt la dieta si vreau retetele slabe in grasim ca pentru dieta sper ca ati inteles ce vreau sa zic)

10 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Prepara saramura de macrou, o reteta din bucataria romaneasca. Posteaza si tu aici retete culinare, retete cu poze si trucuri in bucatarie!

Curatam, spalam si portionam pestele. Il lasam sa astepte pana ce punem sosul la foc.
Pe o tabla de copt presaram sare grunjoasa si coacem rosiile si ardeii capia.
Dupa ce s-au copt, ii curatam si ii taiem in bucatele maricele.
Curatam ceapa si o taiem. Intr-o cratita, de tuci, punem uleiul la incins si calim ceapa.
Cand ceapa s-a colorat putin, adaugam rosiile in bulion si le strivim cu o furculita. adaugam rosiile si ardeii copti si taiati.
Taiem marunt ardeiul iute si il adaugam si pe el. Punem 2-3 cani de apa si lasam sa fiarba la foc mic circa 45 de minute.
In acest timp, pe tabla presarata cu sare, frigem pestele. Cand este gata il curatam de sare.
Cand sosul este aproape gata adugam piper dupa gust, usturoiul curatat si strivit si bucatile de peste. Lasam sa mai fiarba, la foc mic, inca un sfert de ora si luam de pe foc.
Adaugam patrunjelul spalat si taiat grosier. Punem un capac si lasam 10 minute, dupa care servim.
Pofta buna!

| Irena97 a răspuns:

Am gasit aici multe retete dietetice, cu modul de preparare.
http://www.lalena.ro/selectii-utile.html
funda?:)

| Irena97 a răspuns:

Ai acolo si salate, si mancaruri si deserturi, plus pozele pe faze de pregatire.

Răspuns utilizator avertizat
| agirll a răspuns:

1. Legume. Eu preferam salata si varza taiata marunt. Sunt pline de vitamine si pot fi mancate des. Combinatiile cu rosii, ardei, castraveti erau bune, dar prea satioase (parerea mea).

2. Orez. Fie fiert si in combinatie cu salatele, fie fiert si prajit putin in ulei de masline.

3.Cartofi. In mare era vorba de cartofi fierti, dar si cartofii la cuptor sunt buni (dureaza insa putin prea mult).

4.Fructe. Poate cele mai importante. Nu trecea o masa fara sa mananc un greph, o banana sau doua mere. Din cate stiu sunt cele mai bune la digestie. Cred ca orice fruct e bun, dar nu garantez.

5. Iaurt. Exista iaurturi dietetice. Au un gust oribil, dar creaza diversitate si te ajuta la moral.

Cel mai important este sa faci SPORT.si dupa ce ai slabit happy

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

1. Lactate. Gama din care poti alege este suficient de diversa incat sa nu te infometezi sau sa te plictisesti, mai ales ca lactatele, sub toate formele, sunt foarte sanatoase si benefice pentru sanatatea si silueta ta.
2. Fructe. Ziua in care vei consuma doar fructe va fi un adevarat festin pentru tine. Ai voie sa consumi orice fruct in stare proaspata, insa in cantitati moderate. De asemenea, este indicat sa eviti citricele la masa de dimineata, pentru a evita durerile de stomac si hiperaciditatea.

3. Legume. Poti consuma legume in stare proaspata sau le poti prepara in aburi, mai ales in cazul in care suferi de hiperaciditate. Pentru masa de dimineata poti alege rosiile, castravetii si broccoli preparat in aburi, la pranz poti alege cartofii si morcovul fierte, iar pentru cina iti poti prepara un mix de legume. Evita pe cat posibil uleiurile si condimentele.
regim disociat

4. Carne. Pentru ca regimul disociat sa nu iti insele asteptarile, este recomandat sa consumi doar carne alba, pregatita in aburi sau pe gratar.

5. Peste. Datorita diverselor sortimente de peste pe care le ai la dispozitie, si ziua in care vei consuma doar acest tip de aliment va trece destul de usor, fara prea multe dureri de stomac. Opteaza pentru stiuca, pastrav sau somon, pe care si de aceasta data le vei prepara pe gratar sau in aburi.

6. Cereale. Bogate in fibre si in nutrienti, cerealele sunt ideale pentru silueta ta si iti vor imbunatati considerabil tranzitul intestinal. Poti consuma paste, orez, porumb, grau si orice fel de derivate ale acestora.

| dianadiana14 a răspuns:

Http://www.retete-slabit.net/ Incearca, multa bafta :*