| bossdeboss400 a întrebat:

Salutare, vreau niste retete de mancare bune modeste etc cine imi da mai multe retete ai dau funda dar sa scrie tot ce trebuie si cum se face retetele sa fie mai simple un pic.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Paste cu diverse sosuri.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Cartofi la cuptor:
Pulpe de pui cu cartofi la cuptor
Ingrediente:
pulpe de pui (1 pentru fiecare)
4-5 cartofi
cateva linguri ulei masline
condimente dupa gust
3-4 catei usturoi
200 ml apa

Preparare:
Curatam cartofii si ii taiem in sferturi.Ii punem in tava in care ii vom coace si stropim cu 2 linguri ulei de masline.Eu i-am condimentat cu rozmarin,oregano, cimbru si sare.
Ungem pulpele cu sare, piper, putina boia de ardei dulce, si alte condimente pe care le preferati. Taiem feliute cateii de usturoi si le asezam peste pulpe.

Adaugam 200 ml apa si daca se doreste inca putin ulei si se acopera cu folie de aluminiu.

Se da la cuptorul preincalzit la 200 grade pentru 40 minute, apoi luam folia de aluminiu, si mai lasam inca 20-25 min, pana vor fi patrunsi cartofii, iar pulpele vor avea o culoare aramie.

Paste cu carne si spanac
Ingrediente
200 gr paste scurte (rigatoni, penne)
200 gr spanac
200 gr carne tocata mixta
2 catei usturoi
1 lingurita ardei iute macinat in ulei
1 lingura unt
2 linguri parmezan ras
sare, piper negru
Portii: 2 (mari)
Preparare
Se alege si se spala spanacul. Daca nu e spanac baby si frunzele sunt mai mari, se toaca.
Se fierb pastele la fiert in multa apa cu sare conform instructiunilor de pe pachet.
Se condimenteaza carnea tocata cu sare si piper negru. Se imparte in doua si se da fiecarei bucati forma de hamburger (chiftea turtita).
Intr-o cratita larga (cca 25 cm) se incinge uleiul si apoi se da focul la mic. Se pun turtitele de carne in tigaie si se prajesc pe ambele parti pana se rumenesc usor (cca 2 minute / parte).
Se trage cratita de pe foc si cu o lingura de lemn se rup bucatele turtitele. Cand uleiul nu mai sfaraie se adauga usturoiul strivit si ardeiul iute si se amesteca bine.
Se pune cratita din nou pe foc mic si se amesteca rapid doar pana bucatelele de carne se albesc pe toate partile.
Se trage carnea pe marginea cratitei si in centru adaugati spanacul in 4 transe, amestecand dupa fiecare pana se "ofileste". Presarati si putina sare si piper peste fiecare transa. Cand l-ati adaugat pe tot, continuati sa sotati totul, amestecand des inca 2 minute. Spanacul trebuie sa lase un pic de suc pe fundul tigaii, nu-l lasati pe tot sa se evapore. Daca nu a lasat suc sau s-a evaporat prea repede, retineti 30 ml apa in care fierb pastele.
Adaugati pastele scurse, untul si parmezanul. Adaugati si apa de pe paste daca nu mai aveti sos pe fundul tigaii. Amestecati pana untul si branza se topesc si apoi inca 1 minut sa se acopere pastele de sos.
Serviti imediat, dar sunt bune si reincalzite.
CASEROLĂ CU CÂRNAȚI ȘI CARTOFI
TIMP DE PREPARARE

Timp de preparare: 20 min
Timp de gatire: 40 min
Gata in: 60 min
INGREDIENTE

3 cartofi mari
450 g cârnați (după preferință)
200 g cașcaval afumat
50 g cheddar
1 ceapă
3 căței de usturoi
4 linguri de unt
4 linguri de făină
500 ml lapte
sare, piper și paprika după gust
PREPARARE

Un fel de mâncare rapid, ușor, pe gustul tuturor, care nu te costă foate mult. Extrem de sățios, merge perfect pentru o cină în familie când nu vrei să stai foarte mult în bucătărie și vrei să-i saturi pe toți dintr-un singur fel de mâncare.

Preîncălzește cuptorul la treaptă mare.
Taie cârnații și prăjește-i în tigaie 10-15 minute. Între timp, taie cartofii cuburi și pune-i la fiert tot atâta timp. Scoate cârnații și prăjește cartofii 5 minute, cu ceapa tocată. Pune cârnații și cartofii într-o caserolă care nu lipește, amesteâcndu-i ușor.
Într-o crăticioară mică, topește la foc mic untul, adaugă făina și amestecă până la omogenizare. Toarnă laptele treptat, amestecând până se omogenizează și sosul începe să se îngroașe. Adaugă sare, piper, usturoiul pisat și cașcavalul afumat și amestecă ușor.
Toarnă sosul peste conținutul caserolei. Presară brânza Cheddar și niște boia pe deasupra.

Sper ca te-am ajutat.