| Daniel9988 a întrebat:

Mi-am amintit ca atunci cand eram mai mic bunica imi facea ciocolata de casa.Problema este ca a murit inainte sa ii cer reteta.Am testat diferite retete de pe net, niciuna nu a avut acel gust.Inca ceva:ciocolata nu era cu lapte praf.O facea cu unt sau cu smantana...Nu mai retin.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ingrediente:
150 ml de lapte
220g cacao pudra
160g de unt
250 ml apa
30g de faina
150g de zahar pudra

Mod de preparare:
Se pune pudra de cacao intr-un vas si se adauga untul taiat cubulete, apoi se adauga amestecul in blender sau se foloseste mixerul pentru omogenizare.
Intr-o craticioara, se pune apa si se adauga amestecul de cacao si unt
Se pune pe foc pana se incalzeste (nu trebuie sa fiarba) si apoi se toarna intr-un vas curat.
Se adauga apoi laptele, faina si zaharul si se amesteca bine cu mixerul, pana la omogenizare.
Optional, se poate adauga scortisoara, alune, nuci sau stafide pentru un plus de gust.
Amestecul obtinut se toarna in forme. Puteti folosi forme de briose, pe care sa le umpleti doar pe jumatate, recipiente pentru gheata sau intr-o tava, si dati-o la frigider pentru cel putin 6 ore.

| Daniel9988 explică (pentru Salontanul):

Cred ca asa era.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Salontanul):

Lapte lichid si faina in ciocolata de casa?
Nevasta-ta asa o face?

| Daniel9988 explică (pentru Fatamuntilor):

A facut-o deja si a iesit foart buna.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Daniel9988):

Numai ciocolata de casa nu-i aia!
In toate retetele cautate de mine se pune lapte praf, poate mai putin in cea de post, dar in nici un caz faina.
Reteta primita de tine e cel mult crema de ciocolata

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Si eu am cautat ciocolata de casa desi cu lapte praf. Am fost norocoasa ca laptele praf pe care mi l-au trimis ai mei din Romania chiar a fost bun si am pus reteta pe blogul meu culinar, in caz ca mai vreti sa faceti :) http://mihaelaskitchen.blogspot.de/2017/02/ciocolata-de-casa.html (am mentionat pe blog firma de la laptele praf)

| Daniel9988 explică (pentru MihaelaDart):

Ms.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Daniel9988):

N-ai pentru ce sa va fie de folos! happy

| RAY a răspuns:

INGREDIENTE CIOCOLATA DE CASA:
450 de grame de zahar
150 ml de apa
1 plic de zahar vanilat
150 de grame de unt cu 80% grasime
500 de grame de lapte praf alimentar (de vacă)
50 de grame de cacao neagra (atat am folosit eu, dar merge pana la 100 de grame)
https://www.retetecalamama.ro/......ariei.html

| RAY a răspuns (pentru RAY):

De ce nu o intrebi pe mama ta ea sigur stie

| Daniel9988 explică (pentru RAY):

Mama nu a mancat decat o data in viata ei ciocolata de casa facuta de bunica pentru. ca o facea foarte rar.

| Fatamuntilor a răspuns:

Http://a1.ro/......75120.html
poftim link! Cred ca asta o fac zilel astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca a murit?
Sigur si-a inscenat moartea sa scape de un nepot trepanat ca tine.

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Si eu mi-as inscena moartea daca as fi in locul lui taica-tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Si-a inscenat moartea si daravela ta...dar s-a trezit ca am aparut eu in scena.
as saluta-o cu tocul meu de la pantof, dar din pacate e mai lung decat IQ-ul tau.

hai ia-ti gandul de la mine si fugi la nevasta-ta, aia care te inseala si despre care pui intrebari pe TPU, in loc sa comunici cu ea.

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

,,Ia-ti gandul de la mine''?,, aia care te insala''? Cata impertinenta! Ce dama de companie am gasit noi aici...Cum adica sa imi iau gandul de la tine? Vrei sa zici ca te dai la mine? Vai de capul meu ce panarama de femeie esti...