| Jacob27 a întrebat:

Am de facut la engleza(mai mult un proiect decat o tema), trebuie sa fac un meniu de fast-food.Cum este un meniu adevarat cu numele produsului,ingredientele si pretul.M-am gandit sa pun reteta de hamburger, chesseburger cartfo prajiti si shaorma.Imi puteti da ingredientele? De exemplu:
Hamburger(chifla,carne de vita, si ce sa mai baga in el)
PS:nu mananc de la Fast-food si din aceasta cauza nu stiu ingredientele.

Răspuns Câştigător
| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

~hamburger~

Ingrediente:

500 g carne tocata de vita
o jumatate de ceapa taiata fin
coriandru
paprika
piper proaspat
sare
un pumn de firimituri de paine
un ou

~Cheeseburger~

4 chifle
8 felii branza topita
2 rosii
2 castraveti murati
Salata verde creata
1 ceapa alba
ketchup

Pentru prepararea chiftelelor de burger:
800g carne tocata porc
Sare, piper, dupa gust
Amestec condimente pentru mititei

Pentru maioneza:
1 galbenus crud
Un varf de cutit sare
1 lingurita mustar
1 lingura smantana
ulei

Pentru cartofi prajiti:
Cartofi (in ce cantitate dorim)
Sare dupa gust
Ulei pentru prajit

Shaorma

Lipia:
faina,
malai,
sare,
drojdie,
apa.

Compozitia:
sos de usturoi,
maioneza,
ketchup picant,
carne de pui sau oaie taiata fidea, condimentata si prajita,
castraveti murati,
ceapa rosie,
cartofi prajiti.

11 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Sandwiches
Hamburger:
100% Beef Patty, Regular Bun, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Onions
Cheeseburger:
100% Beef Patty, Regular Bun, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Onions
Double Cheeseburger:
100% Beef Patty, Regular Bun, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Onions
McDouble:
100% Beef Patty, Regular Bun, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Pickle Slices, Onions, Mustard
Quarter Pounder® with Cheese+:
Quarter Pound 100% Beef Patty*, Sesame Seed Bun, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Slivered Onions
Double Quarter Pounder® with Cheese++:
Quarter Pound 100% Beef Patty*, Sesame Seed Bun, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Mustard, Pickle Slices, Slivered Onions
Big Mac®:
100% Beef Patty, Big Mac Bun, Pasteurized Process American Cheese, Big Mac Sauce, Lettuce, Pickle Slices, Onions
Big N' Tasty®:
Quarter Pound 100% Beef Patty*, Sesame Seed Bun, Leaf Lettuce, Tomato Slice, Mayonnaise Dressing, Ketchup, Slivered Onions, Pickle Slices
Big N' Tasty® with Cheese:
Quarter Pound 100% Beef Patty*, Sesame Seed Bun, Leaf Lettuce, Tomato Slice, Mayonnaise Dressing, Pasteurized Process American Cheese, Ketchup, Slivered
Onions, Pickle Slices
Angus Bacon & Cheese:
100% Angus Beef Patty, Premium Bun, Pasteurized Process American Cheese, Bacon, Red Onions, Crinkle Cut Pickle Slices, Ketchup, Mustard
Angus Deluxe:
100% Angus Beef Patty, Premium Bun, Pasteurized Process American Cheese, Tomato Slice, Mayonnaise Dressing, Red Onions, Crinkle Cut Pickle Slices, Leaf
Lettuce, Mustard
Angus Mushroom & Swiss:
100% Angus Beef Patty, Premium Bun, Natural Swiss Cheese, Sauteed Mushrooms, Mayonnaise Dressing
Filet-O-Fish®:
Fish Filet Patty, Regular Bun, Tartar Sauce, Pasteurized Process American Cheese
McChicken ®:
McChicken Patty, Regular Bun, Mayonnaise Dressing, Lettuce

Răspuns utilizator avertizat
| Shatteredx a răspuns (pentru gorlan):

Parerea mea e ca merit funda. Le-am copiat in 30 de secunde de pe google, insa am depus un efort, nu?

| Jacob27 explică (pentru Shatteredx):

Grea decizie la cine sa dau funda...am aflat ca trebuie sa fi reteta in eglezalaughing

| Shatteredx a răspuns (pentru Jacob27):

Da, trebuie sa te gandesti si la consecinte. Daca nu dai funda la cine trebuie, iti faci un pacat. Gandeste-te cand vei ajunge in fata lui Dumnezeu si iti va cantari pacatele si lucrurile bune. Ce ii vei spune atunci tu lui Dumnezeu cand te va chestiona in legatura cu fundele de pe TPU?
Eu zic sa-ti iei un timp sa meditezi asupra faptului. N-ai vrea sa ratezi sansa de a ajunge in imparatia Tatalui!

| Jacob27 explică (pentru Shatteredx):

Corect! Atunci ma voi gandi foarte bine cui sa ii dau funda.

| Jacob27 explică (pentru Shatteredx):

Dar imi zici si mie ceva nume de fast-food?

| Shatteredx a răspuns (pentru Jacob27):

Crisfood.

| Jacob27 explică:

Am uitat sa mai adaug un amanunt...Am nevoie si de un nume de fast-food.Proiectul asta il facem in echipa de 5 si eu trebuie sa fac meniul si numelehappy. Chiar nu am idei de nume...

| xdIoanaBuzilaxd a răspuns (pentru Jacob27):

Warda
Mado
Fast Food Grill
Tito
Dionisos King

funda?:*

| sysy24 a răspuns:

POTI SA MAI SCRI SI RETETA LA PIZZA...CA DE EX.,, pizza roma(ciuperci, sunca, masline, cascaval)si trebuie sa scrii si pretul(iti alegi tu unul)