| Silent09 a întrebat:

am taiat un avocado crezand ca e copt cand de fapt nu era. Mai pot sa-l las la copt? Am auzit ca se strica imediat dupa ce le-ai taiat. Multumesc anticipat si dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, avocado odata taiat se oxideaza, deci trebuei sa fi consumat in aceeasi zi.
Avocado nu se taie ca sa vezi daca-i copt, ci se pune mana pe el, precum faci cu perele. Daca este moale coaja, inseamna ca-i copt. Nefiind copt, nu-l prea poti manca, deci este o pierdere.

2 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Nu, trebuie să fie închis la culoare și puțin moale atunci când e copt.

Răspuns utilizator avertizat