| husni a întrebat:

Stiti reteta de "fettucini"? Cum se prepara?

Răspuns Câştigător
| sidy a răspuns:

Camy, gasesti reteta la noi pe Gustos:
http://www.gustos.ro/retete-culinare/paste-si-pizza/fettucini-alfredo.html

2 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Fettucini e doar denumirea unor paste din Italia si se pot gati cum vrei are compozitia exact ca orce alta pasta, denumirea vine de la forma lor de "feliute"sunt o multime de modalitati de ce toata lumea are impresia ca exista o reteta stricta pentru pregatirea acestor paste?

| miha2010 a răspuns:

Ingrediente: 200g ciuperci, 500g unt, 100ml smantana, 1 galbenus, 250g cascaval, 300g taietei lati, sare, piper macinat.
Se calesc ciupercile in unt pana scade toata zeamacu sare si piper.Se fierb taieteii in apa cu sare si se strecoara. Galbenusul se freaca cu smantana si se adauga peste ciuperci, inainte de afi servite se mai incalzesc insa fara sa fiarba. Se amesteca cu taietei si se rade cascavalul deasupra. Pofta buna!