| MihaelaDart a întrebat:

Vreau ca cineva care a facut reteta, nu luata de pe internet si sa-mi iasa vreuna fara succes. Caut reteta de ciocolata de casa cea pe care o faceam candva. Vreo gospodina care a facut si imi poate impartasi si mie reteta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| azetyx a răspuns:

Buna!
Retete de ciocolata de casa sunt multe. Si de la cunoacuti si pe internet.

Problema ca sa iasa "ca la carte" tine de (cel putin) 2 factori.
Asa ca cel mai bine te inarmezi cu ceva rabdare si faci pe incercate.
Nu glumesc!

#factorii de influenta:
-calitatea laptelui praf
-modul cum legi zaharul (sau cit de legat il faci).

250-300g zahar (poti pune si cantitate egala cu cea de lapte, dar iese prea dulce)
60mL apa (normala)
500g lapte praf (trebuie sa fie foarte fin -recomand Dr Oetker)
20-50g cacao (Dr Oetker) - dupa cum vrei sa fie de neagra si amara.
100g unt (poti sa pui si 170g, dar e grasime inutila in plus)
200g nuci maruntite (sau 2 mîini)
Se pun zaharul si apa intr-un vas cu teflon sau ceramica si se incalzeste.
Cind a inceput sa clocoteasca (face balonase) cronometrezi 5 minute si apoi adaugi laptele praf (amestecat inainte cu cacaoa).
Operatia de inglobare a laptelui praf se poate face deasupra focului redus la minim.
Se utilizeaza o lingura solida de lemn.
Se adauga si nucile si se amesteca.
Se toarna intr-o tava care este de o marime aprox 40x40 si se tine 3-6 ore la rece 7-15 grade.

Secretul principal este legarea zaharului. Metoda pe care ti-am zis-o este testata.
Mai exista si alte teste - de ex. Picurata in apa rece o picatura de zahar trebuie sa ramina aprox intreaga...sa nu se diaperseze)
(Ar mai fi si testul cu degetul in care iei din zaharul fierbinte intre degetul mare si aratator si vezi daca se formeaza ata cand le indepartezi.)

E suficient de clar? happy
(Revin cu modificari daca e necesar la cantitati peste ceva timp)

| MihaelaDart explică (pentru azetyx):

Multumesc pentru reteta, am modificat-o un pic, am redus cantitatile de lapte praf, ar fi fost prea mult si cantitatea de apa am mai marit-o cu inca 15 ml fata cu cat mi-ai spus. Oricum am preferat sa pun genul de pufarine in ciocolata, pufarinele care sunt speciale pentru micul dejun servit cu lapte si cu alune de padure nesarate.
Si asa arata ciocolata mea :) http://mihaelaskitchen.blogspot.de/2017/02/ciocolata-de-casa.html

| azetyx a răspuns (pentru MihaelaDart):

Este de la sine inteles ca o bucarareasa adevarata foloseste reteta doar ca orientare.winking
Bine ca a mers!