Abh
| Abh a întrebat:

As dori o reteta de ciocolata de casa cu nuci, pe care ati facut-o voi insiva. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mimino a răspuns:

Am incercat cateva retete pana acum atat de pe net, cat si din carti de bucate ori reviste. Ultima a fost cea de aici http://www.retetecalamama.ro/......ariei.html si pot spune ca de acum inainte e singura pe care am s-o repet. Nu e cu nuca, dar asta nu-i o problema, o adaugi tu in compozitie. Mare atentie la fierberea siropului de zahar! Consistenta ciocolatei depinde de cat de mult fierbi siropul. Eu l-am fiert putin mai mult pentru ca doream sa nu iasa moale si a iesit exact cum mi-am dorit.;)

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Pui nucile putin la copt intr-o tava(asta este optional). Intr-un castron mai mare treci prin sita 500g lapte praf si 50g cacao, cand s-au racit nucile le amesteci cu laptele praf si cacaoa. Pregatesti o tava pe care o ungi bine cu margarina. Abia acum pui la fiert 150ml apa cu 500g zahar. Dupa ce incepe sa fiarba lasi 6minute, pui apoi 200g margarina(eu folosesc rama) taiata cubulete si mai lasi sa fiarba 3 minute. De aici trebuie sa te misti repede: Adaugi siropul peste laptele praf si amesteci bine bine sa se incorporeze bine totate ingtedientele. Pui repede totul in tava si nivelezi putin, lasi 3 ore sa se intareasca si gata. Sincer sper sa iti iasa si sa iti placa la fel ca si mie!

| odorash a răspuns:

Buna! Eu am facut-o dupa urmatoarea reteta :
http://www.gustos.ro/retete-culinare/ciocolata-de-casa-cu-nuci.html
Sper sa iti iasa!

| kryssthyano78 a răspuns:

Timp de preparare:
1 ora (complexitate redusa)

Ingrediente:
* 250 g zahar
* 250 g lapte praf
* 200 g unt
* 50 g cacao
* 150 ml apa
* esenta de rom

Mod de preparare:
Apa si zaharul le punem la fiert. Dupa ce a dat in clocot, mai lasam la fiert cateva minute, pana se aduna spuma deasupra si siropul curge mai grosut din lingura.

Adaugam untul si amestecam bine pana se topeste si omogenizam.

Dam deoparte de pe foc si adaugam laptele praf amestecat cu cacao. Dupa ce s-a incorporat tot laptele, adaugam nuca taiata bucati si esenta de rom.

Compozitia obtinuta o intindem pe hartie de copt sau intr-o tava unsa cu unt, la grosimea dorita si dam la frigider pana se intareste, apoi se portioneaza dupa dorinta.
e reteta dl mama pe care a a facut-o acum 2 saptamani vreau fundita