| SuperCoolDude a întrebat:

Salut! Vă dau fundă dacă îmi dați un răspuns util.

Eu nu prea mă pricep la gătit, dar mi s-a pus pata pe fasole cu murături și vreau să gătesc asta laughing că am poftă.

Chestia e că am cumpărat fasolea și am pus-o în apă (dupa cum zicea în rețetă). Nu am pus-o la frigider, pentru că am uitat și fiind venit de la muncă am tot dormit și am lăsat fasolea în apă mai mult (cam 2 zile așa).
A făcut o spumă deasupra și spuma asta mirosea urât rău.
Problema e ca și fasolea miroase așa acum.
Am curățat-o de spumă și i-am schimbat apa, dar tot miroase.

Nu știu ce sa fac. Voi ce ați face?

Se poate salva? Ați găti-o? Dacă o gătesc o să miroasă?

Sau ați arunca-o?

Răspuns Câştigător
| Sistemulxxl a răspuns:

Se schimba apa, se da in fiert, se scurge apa, se pune alta si se da in fiert. Se adauga ceapa, morcovii, ardeisi 50 ml de ulei. O fierbi pana se moaie pui si rosiile tocate si gata.
O dai jos de pe foc si toci marar, ori patrunjel. Daca vrei si ciorba adaugi zeama de la o lamaie si pui leustean.
De ce nu stii sa gatesti?

| SuperCoolDude explică (pentru Sistemulxxl):

Ok, o sa o incerc, mulțumesc.
Pai sunt si eu de 1-2 ani "bucatar" sa zic asa tongue, nu prea am experienta.
Dar sper sa ma ajute sfaturile voastre.

Uneori imi ies retetele, alteori nu. Ce sa ii faci!? Cand te pricepi, faci treaba si cand nu te pricepi, o dai in bara laughing

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunca o e veche, cumpăra o fasole gata gatita de la sadu gasesti in supermarket, doar o incalzesti pe aragaz sau la microunde si maninci cu gogosari murati si e delicios.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu la fasolea uscata procedez asa! De cu seara pun la inmuit in apa calduta si o las peste noapte. Dimineata schimb apa din nou. Apoi o pun dea un clocot si arunc apa pentru ultima oara.
In ultima apa pun fasolea deja e incretita o ceapa taita fideluta,un morcov curatat, dar intreg, sare si o lingurita de zahar, care are rolul de o face mai digeragila. Daca ai creguta de cimbru, ar fi minunat, deorece ii da o a aroma deosebta
Nu se lasa cu zilele asa..Arunca.Chiar daca ar fi comestibil nu ai manca cu placere.

| sabin89 a răspuns:

La ce crezi că ne-ar folosi funda? happy

| SuperCoolDude explică (pentru sabin89):

Tu sa imi zici. Asa stiu ca functionati. Vreti o recompensa pentru efort.

| Smmo a răspuns:

O arunci, nu are rost sa mai muncesti cu ea, presupunand ca ti-ar iesi ok, se va altera si mai repede. Pune acum alta, las-o cateva ore si apuca-te sa o gatesti azi. Si nu face mult ca e vara, fasolea se strica repede. Pune pentru o zi-doua, nu mai mult.

| nevermind1234 a răspuns:

Așa cu intarziere si ca fapt divers, nici eu nu am timp sa stau pana se inmoaie fasolea ca uit de ea. dar eu folosesc oala cu presiune si e gata imediat. Bineînțeles mai întâi o fierb in trei ape (la prima pun o lingura de bicarbonat de sodiu si sare). Dupa ce am schimbat apa de 3 ori, mereu cu alta apa FIERBINTE, pun a patra oara la foc, deja cu legume, mirodenii si alte cele. Atunci pun si capacul oalei sub presiune, 20-30 min. pui oala sub jet de apa rece si cand nu mai face fâs o deschizi si savurezi!