| France_Scps_1987 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi despre cum se gateste carnea,pieptul de pui si vita, la tigaie grill.
Aseara am cumparat carne de vita maturata, grosime 3 cm,de dimineata am scos-o de la congelator, pana la ora 15 s-a dezghetat, inainte de a pune-o in tigaie am lasat-o sa stea 30 minute la temperatura camerei deoarece am citit ca asa e recomandat.
Toate bune si frumoase,pornesc focul,pun carnea in tigaie, dupa 2 minute incepe sa scoata numai apa din ea facand spuma in jurul ei. De mancat am mancat-o dar nu mi se pare deloc normal sa iasa spuma din carne pusa pe tigaie grill.
Trebuie spalata si lasata la uscata pe carpator?

Cu carnea de pui singura problema care o am este faptul ca se prinde. O spal putin la apa rece si o pun pe tigaie,pe ea ramane putina apa ca nu am cum sa fac sa se evapore,cum am pus-o pe tigaie acea apa prin incalzire se solidifica,facandu-se oarecum un fel de condens intre tigaie si pui si neavand unde sa se evapore probabil ca se solidifica sub ea, de unde si aspectul de ars.

Cum procedati cand gatiti carnea de vita si pieptul de pui la gratar? Vreau ca tigaia sa arate cat mai imaculat ca doar asa e si normal si sa nu iasa spuma, nu stiu ce sa mai fac... sad

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Nu folosi carne ieftina, majoritatea este injectata (in cel mai bun caz cu apa sarata).
2. Unge tigaia cu o bucata de slanina de porc afumata. Carnea nu se fa lipi de tigaie, iar gustul va fi mai bun
3. Pre-incalzeste tigaia inainte de a pune carnea pe el. Cand incepe sa sfaraie grasimea lasata de slanina, atunci poti pune carnea.
4. Dupa un minut intoarce carnea pe partea cealalta, iar dupa inca un minut iarasi. Astfel suprafata se va contracta, nu va lasa atata "zeama" din ea, iar mijlocul va fi mai zemos. Dupa prima rotire, urmatoarele pot fi la cate 2 minute, pana ce s-a fript bine (proba cu furculita). Si condimentele vor ramane mai bine pe friptura.
5. Daca se usuca prea tare, poti stropi cu o lingura friptura, chiar cu zeama iesita in tigaie.

Este necesara un pic de experienta, dar te asigur ca, ultima bucata va iesi cel mai bine happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nicio tigaie nu va ramane "imaculata" dupa ce vei gati un gratar! Cu ajutorul unei pensule unge-o cu putin ulei, inainte de a aseza bucata de carne si nu lasa flacara la maxim dupa ce ai pus carnea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Ulei acolo? mai gandeste-te.