| Biankk99 a întrebat:

Am scos niste carne de pui din congelator la dezghetat de la ora 9 dimineata si cand am vazut acum, a ajuns soarele la ea, fiind dezghetata complet. E ok de consumat? O fi stat vreo 2 ore in soare. Stiu ca nu e ok sa dezgheti carnea la soare. Am pus-o acum in frigider.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Spala carnea cand e dezghetata si vezi daca miroase. Asa a tinut mama piept de pui la frigider (era mai cald in el decat in afara) si a capatat un miros urat. A dat puiul la caini, pentru a nu risca o intoxicatie alimentara.

| Laura a răspuns (pentru dannyel86):

Câtă minte să (n-)ai să faci aşa ceva?

| alina2k18 a răspuns:

Carnea ca sa fie safe trebuie dezghetata in frigider, lent!
In cel mai rau caz o poti dezgheta in apa, carnea bagata in punga, daca te grabesti...
In nici un caz nu se dezgheata la temperatura camerei, risti multe.

| xerxes1 a răspuns:

Ai un fel de morga pentru pui in casa?