| GodYato72474 a întrebat:

Salutare. Am o masina de cusut mai veche (Veronica produsa la Cugir pe vremea lui Ceausescu) si are doua mari probleme:
1. Scoate ata din ac (si atunci cand nu o scoate nu coase, merge doar acul pe material fara sa bage si ata).
2. Cand coase nu prinde si ata de la suveica, desi ea (ata) e scoasa afara.
Daca stie cineva vreo rezolvare il rog din suflet sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este dereglare mecanica.
1. Ata superioara este prea stransa
2. Suveica este dereglata fata de ac si ata nu poate fi agatata
Problema (2) poate fi cauzata si de (1).
Cauta o croitoreasa mai in varsta, care are experienta cu asemenea masini de cusut si te poate ajuta.

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Doar un specialist ti-o poate repera. Se mai gasesc mesteri batrani care se pricep. Ceva blocheaza ata (daca ti-o scoate din ac).