| AndreeaGeorgiana001 a întrebat:

Am si eu o problemă..si as vrea sa ma ajutati cumva. Daca se mai poate face ceva in privinta problemei mele.
Mi-am patat blugii, din cauza clorului, ei erau albastri si acum s-a format o pata mare, alba, din cauza clorului.S-au decolorat si nu stiu cum sa fac cumva sa fie bine.Tin foarte mult la ei si nu stiu, sa ii decolorez peste tot am incercat si nu a mers, daca ati sti voi cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca clorul l-a decolorat o parte, atunci tot cu clor il poti decolora complet.
Folosesti acelasi concentrare si pui blugii in el, pana ce se decoloreaza in toate partile, uniform.
Dupa decolorarea completa pui blugii intr-o vana de apa, la clatit. Schimbi apa de mai multe ori, pana ce nu se mai coloreaza si nu mai miroasa de loc a clor.
La nevoie, daca mai sunt pete colorate, repeti operatia pana la decolorarea completa.

Cand materialul este deja complet decolorat, se poate vopsi din nou, in ce culoare pentru textile gasesti.
Incerci intai intr-un loc interior, ne-vizibil si vezi cum se comporta colorantul.
La nevoie, poti cauta o spalatorie care face si vopsire de materiale textile.

Cand s-a vopsit complet, introduci blugii si clatesti 20-30 minute in apa calda, in care ai pus otet (pentru fixarea culorii).

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu s-au patat, s-au decolorat, practic s-a luat vopseaua de pe ei.
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa ii vopsesti cu vopsea de textile (dar o sa fie greu sa ii vopsesti astfel incat sa nu se vada ca au fost vopsiti) sau sa ii faci ghemotoc (sa ii prinzi cu elastice) si sa ii scufunzi un timp in clor, asa va iesi un model frumos.

| LoVance0000 a răspuns:

Eu zic ca poti face sa ti pui un material peste de piele.Pe foggi.ro daca te uiti mai sunt asa blugi!

| Tipaccupisici a răspuns:

Pai da.i cu putiin clor peste tot si gata
S.au decolorat

| AndreeaGeorgiana001 explică:

Va multumesc mult tuturor sfaturi!