| maphiotul a întrebat:

Salutare.
Care e diferenta si care is mai ok dintre farfuriile de portelan si cele de ceramica?
Mersi

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Pe langa ce s-a zis deja, portelanul e mai rezistent si nu se ciobeste asa usor, spre deosebire de ceramica.E practic un lut, si nu e asa poros ca ceramica(care este practic exact ca faianta).

Ai putea cumpara pur si simplu farfurii de la second hand.Cand se fac uratele sau se sparg iei altele.E mult mai ieftin decat sa cumperi noi din magazine, plus ca gasesti si de portelan(care sunt marcate pe fund) cu diferite modele.Nu prea se mai fac din alea.Tot ce e nou e facut sa se strice repede.Nici macar caserolele de sticla pentru gatit la cuptor nu se mai fac ca inainte.

Farfuriile de ceramica se degradeaza mai repede daca le pui in cuptorul cu microunde.Mai poti cumpara unele ieftine de la sh sa fie numai pentru asta, iar altele mai frumoase din portelan, noi, sa fie pentru servit cand nu esti pe fuga si sunteti mai multi oameni.

Aici - https://www.ehow.com/how_12096904_make-microwave-kiln.html scrie ca portelanul se lucreaza la temperaturi de 1454.4°C, mult mai inalta decat temperatura la care ajunge cuptorul cu microunde, deci e mai potrivit pentru ce doresti tu.
Totodata, mai scrie si ca nu toate farfuriile din portelan sunt sigure pentru utilizat asa. Cele cu decoratiuni metalice precum auriu, argintiu sau de orice fel nu sunt ok, se vor deteriora, ba chiar pot cauza scantei care duc la izbucnirea unui incendiu.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Mersi

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Cu placere.

Multumesc si eu pentru funda.

13 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Farfuriile de portelan sunt mai subtiri, mai fine si rezista mult.
Daca nu ai in minte vreun desen special, iti recomand sa cauti nuanta opal alb. Sunt foarte albe, iti dau senzatia ca mananci din ceva foarte curat.
Farfuriile din ceramica sunt mai groase, mai grele si dupa un timp variind de la cateva zile la cativa ani, in functie de materialele folosite si de cat au contact cu apa, se crapa emailul si capata un aspect neplacut ca in poza asta:
https://www.istockphoto.com/......-339801454

| maphiotul explică (pentru Smmo):

Nu vreau nicidecum albe.
Vreau sa iau de opal, portelan sau ceramica cu desene, culori dar sa le pot si baga in microunde.

| Smmo a răspuns (pentru maphiotul):

Ok, referitor la ce materiale rezista in cuptorul cu microunde:
https://a1.ro/......68412.html
si aici:
https://www.emag.ro/......icrounde/c

| Continchiscontsters a răspuns:

Pai nu știu prea multe în legătură cu farfuriile de porțelan și cele din ceramica dar știu ca cele din porțelan sunt mai rezistente posibil sa ma înșel în privința la informații legată de farfurile din porțelan și sa nu-i fie Adevărat ce am auzit și aflat și eu.

| maphiotul explică (pentru Continchiscontsters):

Ok,mersi oricum.ma mai interesez.
Ca trebuie sa cumpar 3 seturi de farfurii

| Continchiscontsters a răspuns (pentru maphiotul):

Mulțumesc și eu.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Portelanul este o ceramica fina.
Sunt mai valoroase. Si mai ok cum zici tu.

| maphiotul explică (pentru MiraMiraMira987654321):

La microunde merge portelanul?
Dar daca e portelan si are modele, desene pe el?

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru maphiotul):

Teoretic, da. Dar depinde cu ce este vopsit. Cele mai multe au vopsele metalice, ceea ce e contraindicat.

| Flamanzila a răspuns:

Referitor la microunde, ar fi bine daca ai folosi mai bine aragzul.
Microundele poat distruge uni nutrienti, de asta nimic din comfortul asta monden nu bate focul.

| maphiotul explică (pentru Flamanzila):

Știu...dar cateodata is pe fugă, trebuie rapid