| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce ati alege, dintre dintii de plastic sau cei de portelan, in caz ca ar trebui sa vi puneti?

M-am gandit si cei de portelan sunt mai de calitate, poate, dar care ar fi diferenta, in afara faptului ca sunt mai scumpi?

Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu stiu ce fel de lucrare dentara vrei, dar am sa-ti enumar cam care sunt materialele folosite.
1.Sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan.
2.Sunt lucrari facute partial din portelan=fatetate, acelasi pivot dar cu fateta din portelan.
3.Sunt lucrari facute din compozit total=un aliaj mai putin dur decat portelanul si mai ieftin pe acelasi pivot acoperit cu compozit
4.Sunt lucrari facute din compozit cu fațeta=idem ca la pct. 2
5.Sunt lucrari facute din acrilat=cele mai proaste si mai ieftine.
6.Sunt lucrari facute din gaudent=tabla aia hidoasa, aurie, ieftina, proasta si periculoasa.cam atat despre materiale
Sfatul meu este sa-ti faci si radiografie dentara pentru a fi sigura de sanatatea radacinilor maselelor/dintilor.
Alt sfat este, sa-ti faci o lucrare din portelan total, chiar daca te costa mai mult ai si siguranta mai mare si estetic este cel mai frumos.
In cazul in care ai lucrarea pe molari sus, poti sa-ti faci o lucrare din portelan partial, adica cu fațete ( nu se vede maseaua din metal can razi si iesi mai ieftin ca bani.
Daca ai lucrare molari jos, fa-ti din portelan total, caci altfel se vad dintii partial din metal cand razi sau casti gura mai mare.
Daca ai lucrare in fața, recomand portelan total.
Nu vorbesc despre implant dentar.Banuiesc ca nu te intereseaza ( 300 euro/ dinte)
Daca cei din plastic se coloreaza repede si se tocesc.devenind inestetici, cei din portelan sunt mult mai duri, mult mai estetici si apropiati de dintii reali, dar trebuie atentie sa nu fie ciobiti.
Succes in alegere!

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Nu sunt din plstic sunt din alt fel de material cel mai bine te poti sfatui cu stomatologul el iti poate da cele mai in masura si mai corecte informatii si sa alegeti impreuna acest lucru, dar sa spun totusi si parerea mea cei din alt maretial sunt mai mari nu ies asa mici si mai naturali ca cei din portelan, apoi se ingalbenesc dupa un timp mancarea se prinde mai tare de ei sunt mai inestetici zic eu. cei din portelan sunt mult mai ok eu am coronite de portelan pe 4masele sunt asa frumoase si mici albe parca mi-a crescut alta masea nimic nu se vede, e comod si frumos portelanul, apoi gandeste-te ca sunt masele nu dinti si presiunea e mai mare pe masele cand mesteci ceva decat pe dinti si nu s-au rupt sau sa cada supa trebuie sa fie fierbinte tare ca sa se crape portelanul si cred ca nu ai manca-o asa sa te arzi nu, e adevarat ca trebuie sa ai putin grija sa nu i traumatizezi cu tot felul, sa nu desfaci dopuri cu ei sa nu mesteci ceva tare brusc ca se pot ciobi dar nu sunt asa de sensibili incat sa nu poti face nimic sau sa cada nu cad stai fara griji nici nu i simti in gura in scurt timp dupa ce i pui, cam asta ar fi eu sunt foarte multumita de cei din portelan dai putin mai mult dar apoi nu mai ai treaba si nu isi schimba culoarea happy

| eni a răspuns:

Cei de plastic dupa un timp se decoloreaza, devin galbui, urati. Nu alege plasticul!

| pwp a răspuns:

Cei din portelan sunt muult mai buni.

Bye-bye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok. dintii de plastic se -hmm cum sa ii spun asa, decent-Se strica, da.Adica,mai usor cu merele sau cu chestiile pe care trebuie sa le mesteci si sa iti folosesti adevarata functie a dintilor. in schimb cu dintii de portelan, nu e ca si cum nu ai mai avea de ce sa iti faci griji, dar nu iti cauti dintii prin ciorba. daca ai nevoie cauta si tu pe net BIO OS. Implanturile de os BIO sunt cele mai ok, si ai certitudinea ca nu te ineci cu dintii in somn.