| AidDja a întrebat:

Cat consuma un calorifer electric de 2500-3000W pe ora?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Consumul [kWh]= Puterea [kW] x Timpul [h]
Spre exemplu, la un calorifer electric de 2000 W (2 kw) si o utilizare de 1 ora/zi, ar insemna un consum de 2 kw intr-o ora.

| mihai69 a răspuns:

Consumă fix atât cât timp este conectat. Pentru că din acea oră, în funcție de reglajul termostatului, puterea rezistenței și temperatura ambiantă (care depinde la rândul ei de cea de afară și de calitatea izolării), aparatul consumă curent doar o perioadă limitată (teoretic, mai mică de o oră).

| doctorandus a răspuns:

Saracu' Frank51, nu stiu cine l-a mintit ca ar fi student la inginerie. https://www.lpelectric.ro/ro/support/Ce_este_kilowat_ora_ro.html

| Frank51 a răspuns:

Unitatea de masura in SI pentru energie este Joule-ul, echivalent cu 1 Watt/s, dar ca sa ne fie mai usor pentru oamenii de rand, folosim W/h, consumul de 2500W/h inseamna tocmai ca foloseste doar 2500W intr-o ora. Astea se invata in clasa a 6a sau a7a.

| zilog a răspuns:

Da
pe ora
consuma 4000 w
asta inseamna ca iti va topi in general priza
si se vor topi si papucii cre fac legatura intre rezistente si el
si in general se va usa cam in 2 ani de utiliare
trebuie sa ai instaltie electrica foarte calitativa
si sa nu il treci prin prelungitoare ca vor lua foc cablurile lor
ci trebuie bagat direct in priza
si sa nu bagi si fierul de calcat sau masina de spalat sau boilarul in priza o data cu el
pentru ca, cablurile tale rezista pe rand doar la masina de spalat
sau doar la calorifer
sau doar la fierul de calcat sau doar la boiler
pentru ca tu ai in general siguranta standard de 16 amperi
instaltia stantad veche comunista pe aluminiu este gandita la consum maxim de 16 amperi

asa ca poti sa iei foc

sau sa se strice panoul de sigurante cablurile prin perete in spatele prizelor...

poti sa le folosesti pe ran

nu cumva sa bagi si caloriferul si plita si cuptorul si boilerul ca imbatranesti uzezi consumi instalatia care pana la urma o sa se duca de rapa o sa se aleaga praful de ea
pentru ca o imbatranesti excesiv

| nicu991 a răspuns:

Ca bani, consumă până in 2 lei/ora la puterea de 3000 wati

| NoisyLight a răspuns:

Consumă exact 2500-3000 W pe oră.

| AdrianUrsut a răspuns:

Tehnologia a evoluat si acum caloriferele electrice nu mai consuma asa mult. O lista cu cele mai bune calorifere electrice: https://www.2pareri.ro/top/cele-mai-bune-calorifere-electrice/

Aici gasesti si cum se calculeaza exact consumul unui calorifer electric https://www.2pareri.ro/diverse/cat-consuma-un-calorifer-electric/