| Toader1Andrei90 a întrebat:

Salutare! Oare ma puteti ajuta cu o parere?
Cu ce as putea scoate rasina de pe o pereche de pantaloni de munte de culoare gri mai deschis? As mentiona ca is patati de 2 luni aproape... Sau daca exista ceva spalatorie pentru curatat rasina in Cluj.
Multumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rasina se dizolva in spirt (sanitar).
Intai trebuie sa sfarami sacazul (il bati cu un ciocan, sa se faca praf), dupa care bagi pata in spirt sanitar pentru 2-3 ore (sau cat este nevoie).
La intervale de 10-15 minute clatesti pata in spirt, sa se dizolve mai bine sacazul.

| Violleta2022 a răspuns:

Gheață pentru a scoate petele de rășină
Aceasta este o tehnică foarte simplă. Aplică gheață pe pată până îngheață puțin și răzuiește rășina cu un cuțit până se elimină complet. Apoi spală haina în mașina de spălat

https://lovedeco.ro/cu-ce-se-curata-rasina-de-brad-de-pe-haine/

| Toader1Andrei90 explică (pentru Violleta2022):

Da nu se rupe daca rad cu cutitu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Toader1Andrei90):

Asta nu stiu, dar cred ca merita incercat sa razi usor, din lateral...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu nimic, îi arunci si cumperi altii modelul acesta

| johnnny123 a răspuns:

Sunt pantaloni de munte, nu de ținut în vitrină sau de mers la teatru... Aș zice că petele de rășină, zgârieturile și tociturile fac parte din farmec. Pe mine unul nu m-ar preocupa deloc.