| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am pățit un necaz. Am observat o crăpătură la vasul de wc, jos, unde sunt șuruburile de prindere. Am pus mâna să văd ce este și a căzut o bucată de ceramică din jurul șurubului. Era extrem de subțire. Apoi am constatat că era aceeași situație la ambele șuruburi. Am vrut să desfac șuruburile și s-au rupt și ele amândouă. Le mâncase rugina, erau montate de cel puțin 16 ani.
Ideea este că exact acum nu am cum să cumpăr un vas nou și am ajuns la concluzia că trebuie să-l lipesc sau să-l prind cumva, cât mai urgent, pentru că vineri am musafiri importanți. Îl voi înlocui ulterior, dar deocamdată am nevoie de o soluție de compromis, dar durabilă.
M-am gândit inițial la silicon, dar nu știu cât de eficient este. Mai știți vreo altă metodă? Indiferent prin ce sistem, lipire, prindere, etc.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Siliconul e cel mai eficient

| Holiday a răspuns:

Siliconul e foarte bun pentru asta. Doar sa nu misti vasul de WC pana se intareste siliconul. Apoi nu mai ai treaba.

| adryang78 a răspuns:

Adeziv universal de la Bizon. Este excelent, l-am folosit personal pentru lipirea vasului de pardoseală. Sau tot de la aceeași firmă, adeziv special pentru suprafețe ceramice, dar depinde ce ai pe jos, dacă este ciment sclivisit sau gresie.