| Lapusneanu a întrebat:

Salve! mai peste tot prin oras o mizerie incredibila pe jos corcoduse si dude. Oare nu se poate face nimic cu ele? Si daca s-ar putea sa fie si gustos. Prin supermarcketuri nu am gasit nici compot nici dulceturi

Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Http://www.petitchef.ro/tags/retete/corcoduse
Pofta buna!
Funda? :(((

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Prin super/hiper-market-uri ( magazine, în general ) NU se găseşte aşa ceva deoarece NU va trece : sunt destul de scumpe şi atunci se preferă nişte fructe mai "căutate"...

Oricum, se POATE face compot/gem/sirop de corcoduşe sau de dude/pomiţe!

Eu, personal, am făcut acum vreo 3-5 ani compot şi gem de corcoduşe, precum şi compot şi sirop de dude negre.

Reţeta pentru compot/gem/sirop este aceeaşi ca la orice alte fructe.

Toate cele bune.

| SirOne a răspuns:

Poti face compot de corcoduse, si dulceata de trandafir cu dude.