| ATotȘtiutoru a întrebat:

Salutare TPU. Doresc sa deschid o mica afacere. Locuiesc intr-un sat destul de aproape de oras. Am de gand sa incep o mica afacere cu produse traditionale din fructele/legumele din gradina proprie. La vara am facut cateva mii de borcane de diferite tipuri de dulceturi, zacusca si compot si am decis sa le vand. Oare le pot vinde pe OLX fara sa primesc amenzi sau sa am probleme cu politia neavand un spatiu (de productie/laborator)...Am acte de PFA si m-am decis sa cumpar o casa de marcat ca sa fie toate declarate. Anul viitor s-ar putea sa inchiriez un spatiu. As putea sa le vand fara sa am un laborator si sa am autorizatie, vorbind ca am acte PFA si o sa le declar fara sa ma trezesc cu politia la poarta?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ca PFA, nu trebuie sa îți faci nicidecum probleme. Poți liniștit sa vinzi. Va fi o afacere de succes daca ai de gînd să vinzi și fructe și legume, in oras oamenii caută mult asta. Am văzut la tv o știre despre cineva de linga Cluj, vindea in oraș ce avea, și avea atît de multe comenzi, încît nu le făcea fata.
Eu nu pot decât să zic: succes!

| ATotȘtiutoru explică (pentru cristi202):

Multumesc mult. Stiu ca era ceva vorba ca trebuie sa ai spatiu autorizat etc, dar asa cum am facut foarte mult am decis sa le vand(OLX, Piata etc). Si chiar de langa Cluj sunt si eulaughingSi daca reusesc sa vind chiar sa trec la o unitate specializata. Mersi mult. Zi frumoasa!

| cristi202 a răspuns (pentru ATotȘtiutoru):

Cu drag!
Ca PFA lucrurile sunt legal mult mai simple, totul e sa platesti acea taxa, 16% era înainte, acum nu mai știu cît e. Și dacă e sa faci cum zici, sa iei și casa de marcat, ca sa fie totul în regulă, chiar nu ai de ce sa te temi

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa, prin vecini, la cunoscuții și cunoscuții lor, ai vândut câteva sute măcar?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește asta.
https://www.businessmagazin.ro/......i-18400466