Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa dai faianta cu vopsea? Da știu ca suna băbește laughing Dar tine vopseaua pe faianta? Asta pana îmi permit sa o schimb. Ma refer daca fețuiești ( sa dai cu smirghel/ hârtie abraziva) sa iei luciul la faianta și sa dai câteva placi cu o alta culoare. Asta dacă o merge sa iei luciul dar ma îndoiesc, ma gândesc ca nici nu se lipește direct pe placa dacă e lucioasa?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa lipesti tapet din ala special pentru faianta, gros si format din bucati mai mici. E un pic scump dar mai ieftin decat faianta si nu te mai complici

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine e sa inlocuiesti faiantarea!
Poti monta placi de gresie (de exemplu 32x32cm).
Se pot gasi deseori (mai ales in marile magazine de materiale de condstructii) la pret redus (20-30 lei/mp) si va fi c si nou!

Daca totusi vrei s-o vopsesti pe ceea veche, se poate cu vopsea de ulei (dupa ce ai spalat si degresat faianta).

regis
| regis a răspuns:

Exista gama Oskar direct pe faianta, din pacate cu o gama restransa de culori.

| Violleta2022 a răspuns:

Peste faianta nu se pune var, vopseau sau hartie.
Nu suna babeste, doar arata tigananeste!

| Wr3nch a răspuns:

Se poate sa te chinui degeaba. Mai bine o lasi cum e ca nu musca.

| ReddY25 a răspuns:

Mai bine nu