| cezar003 a întrebat:

sa intram in subiect...am in bucatarie vopsea de ulei pana la jumatate si vreau sa dau glet in toata bucataria exceptie in portiunea blatului unde va fi faianta, stiti voi cei care ati vazut sau locuit in apartamente comuniste fara full options, in default era in partea de sus un fel de glet varuit iar in partea de jos vopsea de ulei care in unele locuri este data pe glet deoarece prefabricatele aveau neregularitati si acolo am reusit sa raschetez pana la gri dar problema este pe peretele dinspre hol care este din BCA si nu am nici o sansa sa sa raschetez pentru ca imi intra rascheta in zidarie ca in branza. Acolo sa zicem ca as putea sa buciardez si sa dau un strat suport de tinci cu CM 17 dupa care glet, dar si mai grav este ca tocmai peretele unde vreau sa pun faianta la blat vopseaua este data direct pe beton. Am incercat cu lampa de gaz, decanol+razuire, nu merge, acum am hotarat sa matuiesc vopseaua cu un smirghel dur in zona blatului si pe BCA iar apoi sa dau o amorsa si sa fac finisajele (faianta respectiv glet).
Intrebarea este ce fel de amorsa as putea folosi in acest caz? Stiam ceva de la Ceresit parca ceva 17 dar nu mai retin care.
Va multumesc pentru rabdare si am sa va rasplatesc cu o funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eu nu as da tinci, ci adeziv pentru polistiren, e mult mai aderent. Unde vopseaua e direct pe beton, as baga flexul cu panza diamantata si as trage o hașură (romburi), dupa care un strat subtire de adeziv de polistiren.

| cezar003 explică (pentru regis):

M-ai convins, am sa hasurez dupa care amorsa CT17 si o mana de CM 17 pentru egalizare (nu mai iau un sac de adeziv de polistiren pentru 2 metri) apoi faianta.La BCA deja am rezolvat cu CM 17 si pare foarte ok, oricum o sa mai bag o plasa de polistiren in primul strat de glet pentru ca BCA ul are obiceiul sa se mai fisureze intre panouri si in colturi, sunt biscuiti din aia comunisti de 7-8 cm cu plasa de Buzau in mijloc dar se sfarama ca painea uscata

| cezar003 explică (pentru cezar003):

Intr-adevar adezivul de polistiren are ceva lianti sintetici care ar putea prinde pe vopsea, din ala voi folosi in baie ca acolo am aceeasi problema iar fostul proprietar a avut prostul gust sa dea si cateva maini de vopsea de ulei pe mozaic in loc de gresie, acolo este si mai dureros, a vopsit pana si vana din tabla smaltuita de parca ar fi aruncat o galeata de vopsea albastra in toata jumatatea de jos a baii

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un sfat pe care l-am primit de la un zugrav batrin si priceput: daca ai perete cu vopsea pe el, nu te chinui sa dai vopseaua jos. Fa un glet din 1/2 aracet si 1/2 ipsos, si da-l direct pe vopsea. Va prinde ca un glet normal pe perete normal.
Am facut asta. Si tine.
Vad insa ca ai gasit solutii. Macar pentru alta data sa stii.

| anonimg a răspuns:

Poți să pui o plasă peste peretele de BCA, sau să lipești o placă de rigips pe el pentru rezistență (poți îndrepta peretele cu placa de rigips).