| KaterinaPetrova a întrebat:

Spuneti-mi si mie care alimente sunt sanatoase.big grin funda; D pentru cat mai multe detalii

Răspuns Câştigător
| Arcusor a răspuns:

Draga Alexandra sunt o multime de alimente sanatoase dar asta trebui sa stii sa le cauti.De exemplu nelipsitele cereale ar trebui sa nu aibe coloranti si zahar in el ele de exemplu cerealele din fulgi de ovaz si fructe uscate sunt foarte sanatoase si hranitoare asta nu ar trebui sa iti lipsesasca la nici un mic dejuns.Incearca sa ilocuieste tot felul de carne cu carnea de peste caci e cea mai saqnatoasa dintre ele si daca il iei si afumat va fi chiar ok desi afumatura si prajeala deranjeaza ficatu.Cand te duci la aprozar sau la piata incearca sa iei fructe de la cineva in varsta sau ceva de genul.Chiar daca vezi o gaura intr-un mar vei stii sigur ca acel mar nu a fost stropit cu chimicale si daca ai fost atenta la orele de biologie ai sti ca viermii nu se ating niciodata de legumele si gructele stropite cu mult insecticid.Asa ca ia un mar mai vestejid decat unul mare si verde.Si incearca sa mananci salate zilnic, iaurt degresat si alimentele sa le fierbi iar apoi cat sa le prajesti un pic nimic mai mult. Sper ca te-am ajutat. Funda?

2 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Salut KaterinaPetrova,
Am facut o lista cu alimente sanatoase, pe care o poti printa si lua cu tine la cumparaturi. O gasesti aici:
http://hunkbody.ro/lista-mea-de-cumparaturi-alimente-sanatoase/

| SmileSiAtat a răspuns:

Pai fructele,legumele proaspete
Carnea,laptele, ouale, branzeturile...cam tot ce e naturalbig grin