| Alex_Alexandra_1998 a întrebat:

Spuneti-mi va rog o reteta de prajituri fara lapte!

Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, iata cum se fac Rafaello.

Ai nevoie de:
-250 grame margarina Delma,
- 250 grame zahar pudra,
- 1 pliculet zahar vanilat,
- 1 kg lapte praf, in caz de este prea grasa margarina, este nevoie de mai mult lapte praf,
- alune,
- nuca de cocos.

Procedezi asa:
Intr-un vas adanc curat si uscat, cu o lingura de lemn uscata (sa nu fie umede deloc!), freci margarina cu zaharul pudra si zaharul vanilat, pus pe rand, pana devine margarina spuma! Dupa care, tot frecand, se pune laptele praf, putin cate putin, si tot freci si incorporezi lapte praf, pana sta lingura de lemn singura in picioare! Apoi iei din compozitie cu o lingurita pe palma ta, pui o aluna in mijloc, o rulezi in palme pana ce devine ca o bila rotunda. Dupa care o tavalesti in nuca de cocos. Gata. Pofta buna!

8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In unele retete,care cuprind lapte,il poti inlocui cu apa/apa minerala.
De xemplu,eu il inlocuiesc(daca nu am lapte in casa), in aluatul pentru chek, pentru cornulete/rulada, clatite, budinca tip crema.Cam astea imi vin in cap acum.

| Prezidentul a răspuns:

Nuci tocate cu zahar, combinate cu putina miere, e bun, bun happy
Daca tot trecem prin sarbatorile de primavara, poti incerca niste mucenici traditionali.