| vladv26 a întrebat:

Stie cineva cate calorii are un linzer cu mac? Pe net peste tot dar si pe ambalaje scrie ca are doar 60-80calorii per 100grame ceea ce cred ca este imposibil. Semintele de mac au peste 500 calorii per 100 grame iar un linzer la 100 grame contine cel putin 50% mac de unde rezulta minim 250 calorii. Stie cineva daca se foloseste ceva procedeu prin care sa se elimine valorile nutritionale? Sau de ce pe ambalaje scrie ca au atatea calorii?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1 Cal=1 kcal.

| vladv26 explică (pentru doctorandus):

Ce e cu raspunsul asta? Nu are legatuta raspunsul tau cum intrebarea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru vladv26):

Are, pentru ca o calorie alimentara este o mie de calorii din fizica.

| vladv26 explică (pentru doctorandus):

Intrebarea mea a fost cate calorii are linzer-ul cu mac, iar tu miai raspuns 1 cal= 1kcal. Carei logica? Am imtrebat eu undeva cate este o cal?

| doctorandus a răspuns (pentru vladv26):

Ca sa calculezi cate calorii are trebuie sa precizezi unitatea de masura, ca altfel exprimi unele valori in Cal si altele in cal, care e de o mie de ori mai putin decat Cal.

De ex. zaharul are 4 Cal/g=4000 cal/g.