| goldenbullet a întrebat:

Stie cineva cum pot indeparta niste zgarieturi superficiale de pe un ceas ( o zgarietura mica pe sticla si restul pe bratara metalica )?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Foolosește așa ceva pentru (slefuire, curatare) suprafetelor metalice, din plastic sau sticla. (pe un aparat cu turație mare)

https://m.emag.ro/......D8X407BBM/

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Wow! Vrei sa slefuiasca sticla de la un ceas cu smirghel de granulatie 80, care e destul de mare? Comparativ, la lemn, si la pereti, dupa gletuire, se foloseste de 120, la metal chiar si de 1200 pentru a da luciu.
Daca cumva a folosit metoda ce i-ai zis-o, sigur a facut ca sticla de la ceas sa fie mata, translucida. Si a umplut bratara de mici zgirieturi.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Tu nu te certa cu mine, ceartă-te cu site-ul ce recomandă discul pentru aşa ceva. Şi dacă omul asta vrea, ce ai tu cu el?

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Eu nu ma cert, îmi spun doar punctul de vedere. O fi recomandând site-ul, dar e la mintea cocosului oricărui are habar cit de cit de șlefuire ca șmirghel de 80 e mult prea dur pentru metal, dar mai pentru sticla!
Am mai văzut descrieri greșite pe site-uri.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Am citit si eu descrierea de pe site. Cred ca nu e vina lor. Cred ca tu ai inteles gresit modul de folosire a discului abraziv. In orice caz, nu e pentru sticla si bratara vreunui ceas. E pentru slefuirea bruta, in care poti lua din materialul slefuit pana la cateva zecimi de mm. Dar de la slefuirea bruta pana la a scapa de cateva zgirieturi superficiale, e cale lunga. In procesul slefuirii intii se foloseste smirghel de 80, apoi de 150, apoi de 600, dupa de 1200, apoi 3000 sau chiar mai mult (toate astea pot sa varieze, idea e sa cresti la fiecare etapa granulatia), si apoi la pasla, daca vrei cumva sa scoti dintr-o bucata de sticla o lentila sa zicem. Dar pentru cateva zgirieturi, se merge direct pe pisla.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Mai citeşte odată intrebarea şi observă că răspunsul este EXACT in spiritul utilităţii şi oportunităţii ei

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

O fi, ca e raspunsul cistigator. happy Pina la proba contrarie. Ai avea curajul sa iti dai pe ceas cu acel disc abraziv? Incearca, daca vrei sa ti-l faci praf. Nu iti va trebui o turatie mare, doar un pic sa dai cu el. Daca n-ai ceas, merge si pe telefon. Nu trebuie mult pana sa il zgirii serios, ia orice bucata de smirghel de 80 granulatie, pipaie-l cu mina, si vei intelege de ce, nisipul din care e construit are granulatia suficient de mare pentru a zgiria orice suprafata. Dupa cum am zis, este pentru slefuire en-gros, nu pentru ceva fin cum e un ceas.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu o masina de slefuit, se "trage la pasla", exact asa se denumeste operatia care reda luciul unei suprafete. Ai nevoie de pasla pe care sa o atasezi aparatului, si o gasesti la orice magazin de bricolaj mai serios.

| Iote a răspuns:

Zgarietura, inseamna deja un mic sant. Cum umpli santul din sticla?