| Ayako a întrebat:

Stie cineva cum se face lasagna cu carne? Ce gust are?

Răspuns Câştigător
| BlossomofBubbles a răspuns:

Cred ca am o vaga idee despre cum se face, dar eu mi-am cumparat gata aranjata de la penny market sau lidl si trebuie numai pusa la cuptor gen 20 de minute s iese foarte dayumm

6 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Eu fac o lasagna dupa reteta urmatoare:
LASAGNA ( pentru 2 tavi, 8-10 persoane ):
-2 vinete mai mari
-3 ardei
-3 cepe mari
-3-4 morcovi
-suc de rosii ( pireu, nu concentrat )
-3 dovlecei
1, 5 kg carne tocata amestec
-faina
-sare
-piper
-lapte/ apa
-unt
-foi de lasagna
-oregano, basilic
-cascaval ras

Sosul bolognaise:
Se taie ceapa marunt, se caleste in ulei. Se adauga carnea tocata desfacuta marunt, se prajeste bine la foc potrivit. Se adauga vinetele, ardeii, morcovii, dovleceii, toate curatate de coaja si taiate cuburi/ feliute cat mai marunte. Cand carnea s-a prajit, se adauga legumele, sosul tomat ( cam 2 cani) si se da focul mic. Trebuie ca tot amestecul asta sa fiarba timp de 1/2 ora la foc mic ( sa fiarba usor) pana cand legumele sunt fierte bine. Se adauga sare, piper, condimente italienesti, oregano, basilico, etc. Trebuie ca la sfarsit amestecul asta sa aiba destul de mult sos, altfel lasagna va iesi uscata.
Sosul bechamel:
http://www.e-retete.ro/tehnici/cum-facem-sosul-bechamel Il faci ca aici, numai ca faci de vreo 2-3 ori mai mult sos.
Asamblare:
Asezi in tava un strat de sos bechamel. Apoi pui foile de lasagna, bechamel ( 1-2 polonice), sos bolognaise ( 2 polonice ), foile, bechamel, bolognaise pana cand se umple tava ( sa raman totusi libera un deget in partea de sus). Ultimul strat trebuie sa fie bechamel. Razi cascaval si bagi la cuptor cam la 180 grade timp de 40-50 de minute. Foile de lasagna nu trebuie oparite inainte. Cele mai bune foi sunt cele de la Barilla. La sfarsit, bagi furculita in foi si daca patrunde usor, inseamna ca foile sunt coapte. Cascavalul de deasupra trebuie sa se faca crocant.
Este o reteta care necesita timp mai mult, dar rezultatele sunt nemaipomenite. Este important sa pui si legume si carne pentru ca tocmai aceasta combinatie da un gust nemaipomenit. Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu am facut niciodata, dar uite aici niste retete,
http://www.culinar.ro/cuvinte-cheie-retete/lasagna-cu-carne-de-porc/
Te pup!

| ImmortalQueen a răspuns:

Buna.
Am incercat de cateva ori si e foarte buna. Uite aici reteta :
http://www.gustos.ro/retete-culinare/lasagne-cu-carne-tocata.html
Pa, pa.

| Gabriel_Vlad_1996 a răspuns:

E foarte buna... poti sa iti iei semipreparata din lidl sau http://brindusascheaua.blogspot.ro/......sagne.html este foarte buna!