| nati a întrebat:

Stie cineva o reteta cu bame? Acum se gasesc chiar si bame bio! Am mai gatit bame, dar au iesit cam "baloase".

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Codita de la bame trebuie taiata FIX intr-un anume loc. Daca tai mai jos, sunt baloase. Ca sa nu am surprize de genul asta, eu iau bame congelate de la supermarket. Sunt foarte bune, si nu sunt baloase niciodata.
Reteta: Prajesti un pic bucati de carne de porc sau pui, le scoti din cratita si pui in loc ceapa tocata. O prajesti, pui bulion si apa, pui carnea inapoi, pui si bamele, sare si fierbi totul cat sa fiarba bine carnea. Inainte de a inchide aragazul, pune putin busuioc uscat.

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Bamele sunt baloase de la mama lor oricum le-ai prepara.

| EUSIATIT a răspuns:

Ele asa sunt; si la fabricile de preparare a conservelor cu retete sofisticare sa sp asa la fel sunt; cred ca asa sunt ele [bamele] .mai gretoase