| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o reteta cu sardine? Am luat sardine, sunt congelate si nu stiu si eu o reteta.Ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Daca vrei ceva mai mediteranean incearca asta: cureti sardinele, le sarezi, piperezi si le arunci pe gratar. separat faci un sos emulsionat din o lingurita mustar, suc de portocale, ulei masline, sare si piper. lasi sardinele sa se raceasca si apoi torni sosul peste ele, lasi sa lucreze apoi enjoy happy

2 răspunsuri:
| mioara_1431 a răspuns:

Ia o carte de bucate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le decongelezi, le speli si le cureti de mate, tava de la cuptor o ungi cu ulei si sare grunjoasa(normala)tai o ceapa rondele, o rosie rondele si le pui pe fundul tavii, deasupra asezi sardinele una langa alta, ca pe niste soldatei si le stropesti cu zeama de lamaie sau cu rondele de lamaie si la cuptor cu ele.sau in folie de aluminiu, dar trebuie stransa bine pentru se face in suc propriu, ai grija cand le scoti din folie pentru ca te poti opari datorita aburilor