| Noimaru a întrebat:

Stie cineva vreo reteta de caltabosi si de castraveti murati?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy uite o reteta de castraveti murati in saramura
uite cum ii pun eu:
dupa ce spal castravetii, adun frunze de telina, crengute de visin, crengute de marar si hrean, pun la fundul bidonului, un rand de crengute din fiecare, apoi pun castraveti, adaug si cate un ardei iute, la jumatatea bidonului iar pun crengute+hrean si tot asa pana se umple bidonul, ultimul strat sa fie de crengute, apoi fac saramura la un bidon de 10kg trebuie 5 kg de saramura, iar la litru de saramura trebuie 30gr sare grunjoasa, fierb saramura si o torn fierbinte in bidon(butoias) eu mai adaug si boabe de piper si usturoi pisatsi lasa asa pana a daua zi apoi vezi daca mai trebuie sa completezi cu apa, in general nu, dar e bine sa verifici, apoi la 4-5 zile poti vantura zeama, procesul asta se face cam de 2-3 in maxim 15 zile, apoi il dai la rece(beci) eu asa fac si nu dau gres deloc...iar a doua reteta despre caltabosi fac asa:
toc carne cu grasime, maruntaiele le oparesc si le tai cubulete marunte, apoi amestec cu carnea+condimente+ceapa+orez( ceapa eu o calesc, dar sa stii ca nu e obligatoriu) apoi umplu matu cu compozitia facuta, si o pun la foc in zeama care am oparit maruntaiele+o crenguta de cimbru, apoi am grija sa intep matu sa nu pocneasca.love strucklove struck hai ca imi lasa gura apa de cand scriu...love strucklove struckx mult succes

1 răspuns:
| OsiriO a răspuns:

Pe a batrână nu o intrebași?