| Klau97 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o reteta de castraveti murati.
Am cumparat 20 de kg de castraveti, ce cantitate de apa, otet etc.

2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

La un litru de apa fierbinte / o lingura de sare( nu lingurita)
marar de preferat crengi lemnoase, catei de usturoi.
Eu nu folosesc otet.

lasi 2 saptamani, intre timp le mai vanturi apa ori cu un furtunas, ori manual.

Si gata.

mai gusti un castravete spre sfarsit sa vezi daca s-a muratwinking

| Constantynn a răspuns:

Ingrediente pentru castraveti murati:
- 4-5 kg de castraveti (am pus ochiometric)
- 1 L de otet
- 5-6 linguri de sare pentru muraturi (sare grunjoasa neiodata se pune la muraturi)
- 4-5 linguri de zahar
- 2 radacini de hrean taiate fasii pe lung
- 2-3 morcovi taiati rondele
- crengute de visin
- tulpini de marar
- foi de dafin
- boabe de mustar
- boabe de piper

La inceput pregatim borcanele, fie de 2l, de 5l sau de 800 ml, dupa cum am avut in camara. Le-am spalat foarte bine si le-am dat cateva minute in cuptorul incins, pentru sterilizare. Cand s-au racit, am cladit in fiecare borcan castravetii, pe inaltime, apoi am strecurat printre ei fasii de hrean, rondele de morcovi, crengute de visin si marar.

Pentru zeama de pe castraveti, am dat in clocot apa cu otetul, am pus apoi sarea, zaharul, boabe de mustar si piper is frunze de dafin. Am lasat saramura la racit (nu de tot, doar putin, pentru ca mi s-a intamplat sa o torn fierbinte si sa crape borcanul, chiar daca l-am pus pe cutite). Apoi am turnat lichidul foarte incet peste castraveti. Ideea e sa turnati zeama cu un vas cu cioc si foarte incet, pentru ca aerul sa fie impins in afara borcanului si sa se creeze vidul ideal pentru muraturi.

Pentru siguranta, puneti un z de cutite sub borcan sau asezati borcanul pe o lama de cutit.

Am turnat apa exact pana unde incepe filetul borcanului, apoi am sigilat borcanele (unele le-am capsat, altele aveau capace infiletate). Daca le sigilati cu celofan, puneti celofan dublu, pe care il umeziti putin ca se fie foarte intins.

Cam asta e procedura. Am depozitat borcanele in camara si le deschid mai incolo, pentru ca inca mai am un mega borcan de 5 l ramas de anul trecut.

Inca ceva: incercati sa alegeti castraveti lunguieti si nu foarte mari, pentru ca la cei mari puteti avea surpriza ca dupa ce se mureaza sa fie goi pe dinauntru. Au am pus si mici (cumparati) si mai maricei (din gradina).