mira
| mira a întrebat:

Stiti cumva ce semnifica prima cifra de pe stampila oualor romanesti? Are legatura cu conditiile in care au fost crescute gainile.

Răspuns Câştigător
| hugo a răspuns:

Da, Cifra 0 de la inceputul codului = oua de gaini crescute in aer liber cu hrana ecologica, Cifra 1 de la inceputul codului = oua de gaini crescute in aer liber. Cifra 2 de la inceputul codului = oua de gaini crescute in hale la sol.Cifra 3 de la inceputul codului = oua de gaini crescute in baterii.

10 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Daca prima cifra este 0 inseamna ca sunt oua ecologice, care provin de la gaini tinute in curte care mananca boabe de porumb, cifrele 1 si 2 la care desi pasarile sunt crescute in aer liber, hrana lor nu este ecologica si cifra 3 care semnifica faptul ca provin de la gaini stresate, care au fost indopate cu hormoni.

| Vizitiul a răspuns:

Exact! Si sunt 3 categorii. Prima stampila denota ca pasarile au fost crescute intr-un mediu perfect sanatos.

| Vizitiul a răspuns:

Daca observi cifra doi sa stii ca acele oua nu sunt tocmai bune pentru consumat.

| Flav a răspuns:

Ar trebui sa-l intrebam pe Nastase ca sa fim siguri. Adrian Nastase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate imi amintesc, am vorbit despre asta la ed. tehnologica prin clasa a 5-a. Nu mai stiu sigur, dar parca reprezenta faptul ca oul a fost verificat de un medic si este bun de consumat. Aceasi treaba era si cu carnea, dar repet:nu mai stiu sigur!

| Bteen a răspuns:

Da, daca prima cifra este 3 oualele contin niste hormoni ai stresului deoarece gainile au fost crescute in cel mai dezavantajos mediu.Li se taie ciocurile, nu se pot misca si sunt hranite prin tub.

| eugen111222 a răspuns:

Da.Numarul 3 arata ca gainile sunt crecute in custi.

| eugen111222 a răspuns:

Si mai sunt 0 - ferme ecologice, 1 - aer liber, 2 - hale la sol