| AlyAleksandra a întrebat:

Stiti cumva vreo reteta de biscuiti care pot fi facuti cu spritul/forma de biscuiti? DAU FUNDITAwinking!

Răspuns Câştigător
| xBrokenArrow a răspuns:

Buna. Ingrediente

-250 g unt

-2 oua

-250 g zahar

-1/2 kg faina. Mod de preparare

Lasati untul sa se topeasca in voie aproximativ douazeci de minute la temperatura camerei inainte de a incepe prepararea biscuitilor.
Puneti untul intr-un castron incapator, adaugati zaharul si apoi amestecati bine pana cand veti obtine un amestec omogen.
Amestecati bine ouale intr-un alt castronel apoi turnati-le peste compozitia din zahar si unt si amestecati in continuare.
In timp ce amestecati, adaugati faina treptat pana cand se formeaza un aluat si apoi puneti-l la frigider timp de cateva ore.
Intindeti aluatul pe o planseta si apoi faceti forme dupa preferinte, avand grija ca grosimea aluatului dupa intindere sa nu depaseasca jumatate de centimetru.
Ungeti o tava cu unt si apoi tapetati-o cu faina si asezati biscuitii in tava la distanta unul de celalalt.
Puneti tava la cuptor la 180 de grade si in aproximativ zece minute, biscuitii vor fi gata. Pa, pa.

| bursuc001 a răspuns (pentru xBrokenArrow):

Bună, @Looooola!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @Looooola este :
http://www.savuros.com/print/20766/biscuiti-de-casa

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| αηdrei a răspuns:

Cum adica "spiritul/forma" de biscuiti, exista biscuiti cu forma de NEbiscuiti?