| DJMryo a întrebat:

Stiti retete de milkshake cu pere/mere/inghetata? dau funda + vot!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt destule pe www.gustos.ro
Pa, pa.

| Erzaa a răspuns:

Milkshake cu banane si pere:

Ingrediene:

2 banane,
2 pere,
500 ml lapte,
un plic zahar vanilat,
o lingura zeama de lamaie.

Bananele se decojesc si se pun in blender cu putin lapte, se mixeaza, apoi se adauga perele curatate de coaja si taiate bucati, se adauga zeama de lamaie, zaharul vanilat, restul de lapte rece si se mixeaza.

Milkshake-ul se toarna in pahare si se decoreaza cu chipsuri de pere, din care am mai folosit si la Orez cu lapte si pere.

Milkshake cu nectarine si mere
Ingrediente:
2 nectarine
1 mar verde
150 ml lapte degresat

Mod de preparare:
Se spala, se curata si in blender cu ele ca in poza! Eu am curatat coaja la mar, cu toate ca in coaja sunt vitaminele!

Milkshake cu capsuni si inghetata de fructe de padure
Mod de preparare
- se pun capsunile in blender, iar apoi se paseaza

- se adauga laptele si se omogenizeaza

- intre timp pregatim frisca si ornam paharele, pe interior, cu sos de ciocolata

- punem inghetata in pahare si completam cu milkshake-ul de capsuni

- acoperim cu frisca si cu inca putin sos de ciocolata.