| oareux a întrebat:

Niste retete de vara pentru ceva dulce nu stiti?big grin Sa nu imi trebuiasca multe...si sa fie rapide, in genul la Inghetata, milkshake, limonada, clatite big grin (in afara de astea ca astea le stiuwinking alte retete

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

Incearca un mousse de ciocolata si fructe. Iti trebuie niste biscuiti simpli, ciocolata de menaj, niste fructe(banane, capsuni, piersici, caise, cirese, visini, fruce de padure) si frisca nebatuta. Pui ciocolata la topit la bain marie(pui un vas cu apa la fiert si cand apa este calda pui in ea un alt vas mai mic in care sa fie ciocolata data prin razatoare sau rupta in bucatele). Cand e topita pui niste frisca nebatuta pana devine mai cremoasa. Faci din fructe un piure din fructe si le amesteci cu frisca batuta. Zdrobesti biscuitii ii amesteci cu frisca nebatuta. Intr-o cupa pui un strat de biscuitii, unul de mousse de ciocolata si unul de mousse de fructe si apoi ornezi cu frisca si fructe. Se tine la rece cateva ore.