| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo reteta de pancakes(clatite pufoase) ca acelea prezentate in reclama de la tigaia de clatite?

Răspuns Câştigător
| jo a răspuns:

Da! Chiar ieri am facut!
2 cani de faina, un plic de praf de copt, o lingurita de bicarbonat de sodiu, vanilie, un ou, 50 g de unt topit, 300ml de lapte si un praf de zahar, un praf de sare. Le amesteci pana se fac un aluat cremos si fin si pui in tigaia incinsa (cu putin unt) cate trei linguri o data, nu mai mult. Prajesti la foc foarte foarte mic, ca sa se patrunda, le intorci cand s-au uscat la suprafata. Si trebuie sa le mananci cand le-ai facut, cu miere, unt sau dulceata (sau sirop de artar, daca gasesti). Dupa cateva ore se fac nasol, ca niste foi de pergament. A, si poti sa pui ciocolata maruntita, afine sau ce vrei tu in ele, inainte sa le prajesti.

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Dupa ce faci compozitia o pui la frigider o ora.

| Demoiselle a răspuns:

Tocmai am mancat clatite:X yummysmug! cu Finetty!:X... mie mi-au iesit exact ca in reclama chiar daca am folosit reteta traditionala...cred ca secretul e sa nu pui prea mult ulei in tigaie... iar aluatul lasat ma gros...succes la clatite!tongue hug!

| Crisu_8081 a răspuns:

Daca vreti sa iasa mai pufoase adaugati apa minerala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite reteta de pancakes incercata de mine http://www.secretelenaturii.ro/clatite-americane-sau-pancakes/
spor la gatit!