| anonim_4396 a întrebat:

Sub ce denumire gasesc pe internet reteta prajiturii de cofetarie Buturuga [nu a tortului Buturuga care este sub forma de ciot de copac taiat si nici la care scrie in paranteza[Marea Britanie]ci a prajiturii de cofetarie Buturuga care este sub forma de dreptunghi, este de culoare galbena deasupra are fasii ondulatorii tot galbene ca si culoarea prajiturii si se gasea de vanzare in cofetarii inainte de anul 1989.

1 răspuns:
| Good Cat a răspuns:

Acea prajitura si-a schimbat numele in decursul timpul, mai exact dupa anul revolutiei in care comunismul a cazut de la putere si a aparut democratia in Romania dupa 45 de ani de truda si neliniste sufleteasca generata de marele " Ceasca ".
O prajitura delicioasa cu miros divin, gust superb, gatita de marii bucatari ai vremii cum ar fi " Caramida-ntrun perete " pe care secretul ei il dadea doar imaginatia gatitorului acestui special fel de tort.
Numele actual cautat de tine in disperarea culinara a devenit " Copacel", dar mai poate fii gasit si sub numele de" Butucel", "Crenguta", "Ramurica" sau " Palmierinul Clasic Tropicalis Gigivenghu".
Sper ca reteta pe care o vei gasi sa te bucure nespus de mult si sa gatesti in toata splendoarea... gatitului!?
Succes draga mea si te rog sa nu dai cu tigaia, sucitorul, polonicul... ca... doare sad.