| lordbogdan a întrebat:

TPU!, am o problema.Cum imi dau seama daca laptele este inacrit? Adica, am baut lapte cu nesquik si era prea dulce si avea urme de branza:-s, spuma am scos-o ca nu-mi place...
Fund2!:X

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Laptele se innacreste cand il tii mult (daca il tii in frigider dureaza vreo 3 zile), cand e innacrit are gust de stricat si are miros urat. Spuma apare prin procesul de fierbere.

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Pui putin la fiert intr-un ibric. Daca se branzeste inseamna ca nu-l mai poti bea.

Hai ca sunt bun si ca cioban laughing

| mona a răspuns:

Cand e inacrit are un gust si o culoare[ca zeru] mai ciudata si arata ca si cum ar fi imbranzit.laptele inacrit nu face spuma deasupra

| Jesye a răspuns:

Are gust acru/acrisor si trebuie sa'l simti chiar daca era cu ciocolata laughing

| sorina_1401 a răspuns:

Mroase a acru cum ai spus si tu are urme de branza, are gustul altfel deci cu siguranta laptele care l-ai baut era acru deja...

| anomiserarac1996 a răspuns:

Cred ca era inacrit...happy