| Androne_David_Andrei_1980 a întrebat:

Unde pot gasi poveste,, lacrima unui fir de iarba,,?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La televizor, e plin de povești minciuni, referitoare la cresteri salariale.

| Gigi_Gigi_1972 a răspuns:

Este o frumoasa zi de vara.Pasari guralive strabat vazduhul. Razele soarelui mangaie iarba grasa a pamantului.Printre miile de fire de iarba se afla un firicel care este trist. Nimeni nu-l baga in seama. Dupa cateva zile, norii au imprastiat picaturile de ploaie rece, care il mai alinau pe micul fir de iarba.Nu dupa mult timp, o buburuza a poposit din zbor pe firul verde.
-Buna! Ma numesc Bubu.Cum te cheama? De ce esti suparat?-insista insecta care il gadila cu piciorusele sale subtiri.
-Buna, Bubu! Sunt Firicel.Sunt suparat fiindca fratii mei nu ma baga in seama si nu am cu cine sa vorbesc.Nu am nici un prieten caruia sa-i spun ce am pe suflet!-ofta micul fir care il podidise plansul.
Buburuza ii da o mica batista parfumata rosie, cu buline verzi, pe care ii era cusut initiala numelui.
-Iti multumesc, draga Bubu!
-Ca sa te inveselesc, iti voi dansa dansul meu in stil Bubu.
-Chiar te rog.-afirma firicelul curios
La un interval de timp, o albina isi face aparitia.Nu-i vine sa creada cat de frumos danseaza buburuza.Hotaraste sa o cheme pe regina.Garda reginei anunta incetarea oricarei miscari. Bubu este speriata, la fel este si firul de iarba.
Regina isi face simtita prezenta intr-o rochie galbene si cu o trena pe masura rangului pe care il are.Coroana este de un auriu stralucitor, plina de nestemate impunatoare.Cu pasi mici si eleganti se apropie de cei doi prieteni. Bubu si Firicel fac o plecaciune in fata reginei.Regina ii saluta si ii spuse buburuzei:
-Draga mea,sa nu crezi ca am venit cu gand rau, sa te indepartez de prietenul tau, dar as vrea sa te rog cevatongueeste doua zile va fi nunta fiicei mele, viitoarea regina a stupului.
Vrei sa dansezi la nunta fiicei mele? Daca accepti, vei fii rasplatita, draga buburuza.
-Desigur.Dar n-as putea sa vin cu noul meu prieten, Firicel? Numai in prezenta lui pot dansa.Acceptati?
-Accept cu mare placere!
Firicel este fericit ca are o prietena deosebita, pe Bubu care ii va fi aproape mereu. nu ai scris de care autor si nu am stiut sigur daca era vorba despre aceasta povestire. sper ca te-am ajutat, daca nu este aceasta lasa-mi autorul si poate pot sa te ajut