| Neverrrrrr a întrebat:

,,Urda,, este branza de burduf, nu?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
https://ro.wikipedia.org/wiki/Urd%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Br%C3%A2nz%C4%83_de_burduf
Mai pe intelesul ta, sunt 2 produse total diferite...
O zi buna happy

| whatevernvm a răspuns:

NU!
Urda e ceva oribil ce nu suport. Branza de burduf sau de cosulet e ceva genial

| Loly a răspuns:

Nu.Urda e dulce si e facuta din zer.Branza de burduf e sarata si e din branza, branza.

| Neverrrrrr explică (pentru Loly):

Urda e dulce? ai mai mancat vreodata urda? iar la tine branza este facuta din branza laughing.

| Loly a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ma refeream ca branza de burduf e chiar branza, urda nu e. Urda e dulce si cremoasa. Se pare ca tu nu ai mancat niciodata urda. Daca nu stii, de ce contrazici oamenii? Ai pus o intrebare la care vrei un raspuns, deci e clar ca habar nu ai ce e aia urda asa ca nu manca rahat aiurea. Poate m-am exprimat gresit la partea cu branza de burduf, dar nu te da inteligent/a.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, sunt total diferite!
Urda este branza dulce, proaspata si fermentata iar
Branza de burduf este sarata si usturiata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu!
Urda e un produs in urma pregatirii zerului, pe cand branza de burduf, e branza framantata -ar trebui sa fie exclusiv de oi.
Urda e dulce si mai slab calorica
Burduful e sarat si are mai multe calorii.
Din urda poti face placinte, clatite -ca umplutura
Burduful merge foarte bine cu mamaliguta!

| KanezuY a răspuns:

Nu este.

| Valentinaldoilea a răspuns:

NU!
Urda este ultimul produs care se mai face la stoarcerea zerului. Da, @Loly are dreptate, urda e dulce. Tu daca faci confuzie cu brinza d burduf, nu o contrazice.
Brinza de burduf e facuta din cas framintat si sarata. Dupa ce e framintata se pune spre pastrare in burduf. Acesta este din piei de oaie (natural) dar mai nou se folosesc si alte produse.