| yoni a întrebat:

Va rog frumos spuneti-mi ce alimente contin multe fibre sau dati-mi un site de unde pot afla

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cereale integrale, paine integrala sau cu tarate, legume si fructe proaspete.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intra pe google si cauta alimente ce contin fibre, ai de unde alege...

| goruna a răspuns:

"fasole uscata ' smochine ' migdale ' mazare verde ' linte ' curmale ' patrunjel ' zmeura ' spanac ' varza ' varza de Bruxelles ' ridichi ' ciuperci ' pere si mere cu coaja ' piersici ' portocale ' cereale integrale "- asta spune "Google" big grin

| ionutzking a răspuns:

Principalele alimente bogate in fibre sunt cerealele si produsele cerealiere (tarate de grau, faina integrala de grau etc.), unele fructe (nuci, caise, smochine, prune) si legume (fasole uscata, mazare, linte). Fibrele alimentare au un efect regulator asupra tranzitului intestinal: ele cresc volumul si hidratarea scaunelor si diminueaza presiunea din interiorul colonului. In plus, ele modifica absorbtia glucidelor, lipidelor, proteinelor si sarurilor minerale.