| MisterFive a întrebat:

spuneti-mi si mie ce aliment sau alimente contin cele mai multe proteine.
Dau

Răspuns Câştigător
| Sotaro324 a răspuns:

Buna MisterFive

Pentru a avea castiguri serioase in masa musculara avem nevoie de o dieta bogata in proteine. Mai jos lista principalelor alimente care asigura maximul de proteine la un minim de grasimi si calorii:

5. Cereale integrale: bogate in proteine, fibre vegetale si fara aport de grasimi sunt ideale de consumat in cadrul mesei de dimineata sau seara inainte de culcare daca simtim nevoia sa mai "basculam" ceva.

4. Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc: indiferent de modul de preparare, alunele si semintele au constituit o sursa consistenta de proteine in alimentatia umana de-a lungul timpului.

3. Produsele lactate: indiferent ca preferam laptele, iaurtul, branza etc, aceste alimente asigura caramizile dezvoltarii musculare prin consistenta proteica, cat si osoase datorita calciului prezent in compozitia acestora.

2. Albusul de ou: continut caloric scazut la un aport proteic ridicat.

1. Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele: ar fi destul de greu sa facem o distinctie intre acestea, mai ales ca aceste alimente sunt baza oricarui meniu recomandat sportivilor de performanta; in special celor care au nevoie de o masa musculara superioara.

big grin bft

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albusul de ou,carnea rosie (de vita), pestele, carnea de pui, fructele de mare, fasolea si mazarea, lapte/iaurt degresat.

| Cristian969 a răspuns:

Proteine,tot ce-i legat cu carnea ii proteinasadcarnea de peste)dar carnea trebuie sa fie fiarta.Probabil vrei sa mergi la antrenament:? Atunci te sfatui sa maninci şi macaroane, spaghetti...winkingFunda.happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristian969):

De ce trebuie sa fie fiarta? pe gratar crezi ca are mai putine proteine? laughing

| Cristian969 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fiarta.ii ma sanatoasa...mai ales acei oamenı care doresc sa se okupe cu sportul.happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristian969):

Pe gratar e la fel de sanatoasa
Si proteine de calitate mai inseamna si lapte, branza, oua, nu doar carne.

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmin86):

Ca tot am observat ca esti fan Margarit :)
http://www.cristianmargarit.ro/2008/11/sanatate/gratarul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Da, uite ca nu stiam ca la temperatura ridicata apar chestii 'toxice', eu credeam ca tocmai atunci mor microbii.

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmin86):

Unul dintre lucrurile frumoase in acest domeniu este ca tot timpul putem invata, experimenta ceva nou. Din pacate majoritatea sunt prea ignoranti si nepasatori pentru a se informa(de exemplu marea parte a userilor de pe acest site). Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Asa e

| SiLvEr1337 a răspuns:

Peste,lapte,oua,cereale,etc...