| anonim_4396 a întrebat:

Vouă cum vă place cel mai mult să pregătiți avocado?
Așa simplu e groaznic... happy

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu il curat si il manc gol, aveam si ficat gras, hepatic dar nu aveam greata

| Drimmero a răspuns:

Cum sa mananci avocado? O gura am luat si eu sa vad de ce e asa bun, era sa borasc, e gretos rau, untos asa si e ciudat.

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Nu se mananca simplu. Si e greu de ales in asa fel incat sa fie perfect copt. Incearca in salate. Eu niciodata nu mananc un avocado intreg la o masa pentru ca e prea gras. De asta se mananca uneori cu lamaie. Sa taie greata.

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

Nu mananc deloc, nu-mi place, nu sunt cu astea, daca vreau fructe am mere, pere, banane pe care le mananc zilnic, luasem doar sa vad de ce e asa laudat si la ce scarba mi-a facut nici ca mai incerc vreodata indiferent de cum e preparat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai simplu sau în sushi. În rest... am incercat odata la cuptor cu niste ou (si alte cele), dar... yeach.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mă gândeam la o pastă pentru pâine...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Simplu e groaznic daca nu e copt. Altfel... guacamoleeee! https://www.youtube.com/watch?v=sSwaiEYdIgI

| Fatamuntilor a răspuns:

Maioneza!
Tai avocadro in doua, scoti samburele, Apoi scobesti miezul, il pui intr-un bol.Cu o furculita pasezi miezul.Adaugi ulei, mustar zeama de lamaie si procedezi intocmai ca la maioneza clasica.Iese mai pufoasa si mai buna!

| Frank51 a răspuns:

Exclusiv in sosul de usturoi cu smantana, alta intrebuintare sincer nu i-am gasit.

| SilentRain a răspuns:

În salata cu dresing de lămâie

| Sofer a răspuns:

Nu am mâncat.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Inca mai ai timp

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. Nici nu am fost curios cum e și avocado la gust laughing prefer pomelo.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E delicios, mai ales cu Doritos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, desigur. E o legatura deosebita intre ele. E ca si cum ai zice nu am fost curios cum sunt blondele, prefer sa *** camile.

| NLS a răspuns:

Primele 2 dati cand am cumparat avocado, aproape am vomitat.
Nu era suficient de copt, si eu nu stiam...
Daca e copt, il fac pasta cu furculita,
adaug putin ulei de masline, boia de ardei, ceapa maruntita, si il pun pe paine prajita.

Sau il tai bucatele, adaug sare si piper, si il mananc cu conserva de ton (in suc propriu, nu-mi place pestele in ulei).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Doar pisat cu pâine prăjită, usturoi și roșii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mie imi place foarte mult simplu big grin
Ma rog, simplu cu sensul de crud si taiat felii.
Eu cand mananc avocado fie îl pun intr-o tortilla cu niste salata, humus, ceapa, rosii si ce mai gasesti fie imi fac o quesadila de post.
Iti dau un pont pentru avocado. Taie-l felii și pune un pic de suc de lamaie pe el. Se potriveste bine ca gust si îl fereste si de oxidarewinking

| raMLesS a răspuns:

Storc zamă dă lămâie pe el si pormă pun niste sare grunjoasa pe el si mananc. Ceva mai bun nu exista pe aceasta planeta.

| siriusblack98 a răspuns:

In nici un fel nu-mi place. Dar ce-mi vad ochii prin comentarii ca mananca romanii, guacamole cu felii de somon afumat, sushi, Doritos cu guacamole...

| StrongHeart a răspuns:

Merge copt,pisat pana se face pasta,amestecat cu ceapa tocata marunt,ardei iute, rosii cubulete si condimente, garnitura buna pentru preparate din peste, oua, carne la gratar sau tortilla chips.

| WhiteLife a răspuns:

Simplu, pisat, cu sare și piper, "uns" pe o felie de pâine prăjită (deja nu mai e simplu), e foarte, foarte bun cu felii de somon afumat deasupra, dar și fara big grin (de obicei urmăresc la supermarketuri in frigiderele cu reduceri somon care expira curând, au preț bun și cu avocado nici nu e nevoie de o valabilitate mai mare big grin ). Sau, pisat cu o furculiță, cu ceapă roșie tocata mărunt, roșie tocata mărunt, porumb, sare și piper, totul amestecat bine (guacamole), intins tot pe pâine prăjită happy

| RKBlue a răspuns:

-Un avocado pe care il faci pasta(cu o furculita e cel mai simplu, parerea mea)
-2-3 rosii cherry pe care le tai bucatele mai mici(la fel cum tai ceapa pentru mancare)
-niste ceapa(sau usturoi, dar eu nu-l folosesc caci nu imi face bine la stomac) dupa gust
-optional: putina zeama de lamaie, aprox. o lingurita.
Le amesteci si poti manca intinsa pe paine.

| SingleForOne a răspuns:

Eu mănânc avocado in mod normal, ca pe un măr (fără coajă, bineînțeles). happy
Ar fi potrivit în salată de legume sau fructe (fie în bucățele, fie pastă), în spaghete (la fel, bucățele sau pastă), pastă pe pâine (după cum ai menționat), un smoothie sau suc. Aș dori să încerc și la un piure, ca experiență nouă și (poate) nebunească, dar cred că ar necesita mult avocado! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il fac guacamole si il mananc cu Doritos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu pui usturoi in el ca are un gust ingrozitor daca ii pui usturoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deși îi cunosc proprietățile nu-mi place să-l mănânc. Pentru gust, da.
Asa cum nu-mi place usturoiul, tot asa nici asta.

Prefer fistic, fructe, samd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salata de fructe happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singura variantă de avocado care-mi place e combinat cu cubulețe de roșii, puțin ulei de măsline și condimentat cu italian seasoning.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il iau cu pâine.

| Onisim10 a răspuns:

Bă, eu sincer sa spun, credeam că se mănâncă la fel că o banană, adică îl desfaci, in cazul lui doar îl speli, și îl mănânci, acum aceasta întrebare mă lăsat un pic plasa.
Avocado, nu prea mi-a plăcut la privire, chiar dacă nu l-am gustat niciodată.
Eu mai mult prefer nuca de cocos(in serios vorbind), ananasul, și alte fructe exotice.
Apropo, daca îți iei o nuca de cocos, nu incerca sa o desfaci simplu, ai dat cu vârful la cuțit în ea, și gata.
Eu cad am luat, a rupt și un cuțit mai mic din cauza ei, are o coaja extrem de tare, mai tare chiar decât la nuci normale.
Are un fel de lapte, incolor, dar dulce și bun.
Are un strat foarte gros in interior alb, care are gust a nuci, extrem de bun și asta.
Eu zic că merita, noi am luat o nuca de cocos cu 3.5 lei.

| wexceptional a răspuns:

Paine prajita cu rosii sau cu ton.

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Eu il consum asa - avocado, rosii, usturoi si putina zeama de lamaie, fac o pasta si ung pe paine.

| LaElly11 a răspuns:

Mie îmi place amestecat cu zeamă de lămâie, usturoi zdrobit și semințe Chia, iar apoi uns pe pâine.

| MissRebeca a răspuns:

1. pastă de avocado, il pisezi
2. Mananca cu oua fierte, rosii si branza. O sa aiba alt gust