| RecycleBin a întrebat:

Vreau retete de paste cu sos de rosii. dau funda:-x

Răspuns Câştigător
| miauu a răspuns:

Fierbi pastele
apoi tai usturoi intr-o cratita cu un pic de ulei. pui busuioc torni sucu de rosii lasi sa fiarba un pic pui o lingurita de zahar in sos...
apoi le faci cu ce vrei tu...
preferatele mele is cele cu ton...
si apoi pui parmezan sau branza si gata

bafta

5 răspunsuri:
| madalinutza a răspuns:

Uite aici o reteta simpla:D

http://www.gustos.ro/......pilou.html

| Demoiselle a răspuns:

Servusss!
Iti zic acum cea mai buna reteta de paste cu sos de rosii, pe care o poti face singura, fara ajutorul mamei/bunicii.
Pentru SOS: 6 rosii mari, 6 catei de usturoi, 2 lingurite de ierburi provensale(daca nu ai poti folosi patrunjel maruntit), 2-3 linguri de unt sau margarina
+ spaghetti (cam 400 g)
Le prepari astfel: se fierb macaroanele si se lasa la caldura. Se oparesc rosiile, se curata de pielita si se toaca marunt. Se curata cateii de usturoi si se zdrobesc in mojar de lemn(sau poti mai bine sa ii maruntesti tu cu cutitul pe un fund de lemn)
Se pune untul la incins, se caleste in el usturoiul, apoi se adauga rosiile. Se lasa sa dea in 2-3 clocote, apoi se presara deasupra sarea si plantele aromate(sau patrunjelul). Se mai dau intr-un clocot, se serveste sosul turnat peste macaroane.
Poftaa bunaa! Sunt delicioase:X
Sper sa iti iasa din prima pentru ca e o reteta usoara si accesibilahappy

| Georgyana98 a răspuns:

Ingrediente:
3 rosii
150 gr. paste fainoase integrale
patrunjel tocat
2-3 linguri ulei de masline
sare.
Mod de preparare:
Se fierb pastele in apa cu sare si putin ulei. Se face un sos din rosii astfel: se decojesc rosii dupa care se taie bucatele mici. Se pun la fiert cu 1-2 linguri ulei de masline. Se fierbe pana cand se inmoaie rosiile. La sfarsit se adauga putina sare si verdeata tocata cat mai marunt. Intr-un castronel se pun pastele fierte iar peste ele sosul de rosii. Sunt foarte bune pentru copii peste un an. Pofta buna.

sper sa-ti iasahappy

sper ca te-am ajutathappy

| gajika a răspuns:

Paste cu carne tocata... pui pe foc o cratita pui un pic de ulei de masline tai o ceapa mica un morov micut ras le pui la calit pe amandoua cand vezi ca sau calit un pic pui carnea tocata de vita o lasi sa se caleasca un pic apoi pui sucul un pic de busuioc sare dupa gust un pic de apa si lasi la foc mic pana scade cand crezi u ca a scazut destul pui pastele la fiert.cand sunt fierte ia pastele si le pune intr. un bol si pune cat suc crezi u ca ar fi necesar. Pofta buna