| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac de paste drob de ficat de pasare.stie cineva cum se prepara? multumesc

8 răspunsuri:
| sidy a răspuns:

Ingrediente :
- ficatei de pui 500g
- pipote 250 g
- inimi de pui 250g
- 2 oua fierte
-2 oua crude
- 1 legatura patrunjel verde
- 2 legaturi ceapa verde ( si cozile se folosesc)
-1 legatura usturoi verde
- sare
- piper

Ceapa se taie marunt si se caleste in putin ulei se adauga apoi usturoiul tocat marunt si organele taiate felii.Se acopera cu un capac si se lasa sa fiarba in sosul care il lasa organele. Se invarte din cind in cand, sa nu se prinda de cratita.
Dupa ce sunt gata se lasa sa se raceasca putin si se dau prin masina de carnecu ceapa si sosul lasat.
Ouale fierte se dau pe razatoare iar patrunjelul se toaca marunt. Acum se pune sare si piper.Se adauga si celelalte oua crude si se amesteca.
O tava de chec se tapeteaza cu hartie de copt si se pune compozitia in tava.Se da la cuptorul dinainte incalzit 45-60 minute( functie de cuptor)
Dupa ce s-a racit se scoate din tava si se taie felii.
Pofta buna!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din organe de pasare:ficatei, inimioare, pipote fierte si date prin masina de tocat, ceapa tocata(veche si verde) marar, oua, vegeta, piper. Se amesteca toate, se pun la copt intr-o tava tapetata cu hartie de copt.

| luminitagrigoriu a răspuns:

Se fierbe ficatul se da prin masina :ficat, ceapa, se toaca marunt patrunjel se pun mirodenii in compozitie piper, sare, galbenus + albus batut spuma
se pune in tava o foie de aluat fraged se toarna compozitia se pune deasupra tot aluat fraged
se da la cuptor
se taie cand este calduta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia si tu reteta dupa net, asa cum am luat-o si eu...iti doresc un PASTE FERICIT! Elena, Slatina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drob de ficat de pasare si carne de porc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se face dinpui ficat de pasare, poti sa pui si carne de pui (fierte)date prin masina de tocat carne ambele, impreuna cu ceapa, patrunjel, oua, usturoi, amesteci totu si pui in forma de cozonac sau in tava de orice fel si bagi la cuptor, dar inainte mai ungi putin cu ou totu

Alte răspunsuri
| katy_8865 a răspuns:

Buna! Si eu o sa fac drob de carne de porc amestecata cu ficat de pasare pentru ca nu imi place carnea de miel asa ca sper sa-ti fiu de folos. Carnea de porc tocata o calesti in foarte putin ulei cu sare si piper. Dupa ce ai fiert si ficatelul le amesteci(carnea de porc si ficatul)intr-un castron, adaugi ceapa verde tocata marunt, marunt, putina margarina, daca mai trebuie sare si piper, marar, un ou crud si le amesteci pana devine ca o pasta.Si cum mie nu-mi place carnea de miel asa ca nici prapure nu o sa folosesc. Tava de copt o ung cu putin ulei si o tapetez cu pesmet, pun compozitia mai presar putin pesmet si pe deasupra si o dau la cuptor. Daca vrei si iti place, la jumatatea comopzitiei poti sa pui niste oua fierte intregi, cand tai drobu da bine la ochi(si gust), mie imi place. Te pup pa!